20°C bezchmurnie

20 mln zł na remonty nieutwardzonych dróg. Gdzie w tym roku?

Drogi stolicy, remonty nieutwardzonych dróg Gdzie - zdjęcie, fotografia

Kilkanaście kilometrów lokalnych ulic w mieście zyska w tym roku utwardzoną nawierzchnię. Dwadzieścia milionów złotych to kwota przeznaczona na program poprawienia jakości dróg nieutwardzonych w latach 2017-18.

To będzie pierwszy rok realizacji programu poprawy jakości dróg nieutwardzonych. Przeznaczono na niego 20 mln zł; w zeszłym roku burmistrzowie dzielnic zostali poproszeni o przygotowanie propozycji ulic do poprawy nawierzchni.

– Lokalne samorządy najlepiej znają potrzeby mieszkańców, dlatego zaprosiliśmy do współpracy władze dzielnic – mówi Renata Kaznowska, zastępca Prezydenta m.st. Warszawy.- Chcemy bez dużych, kosztownych inwestycji poprawić jakość lokalnych ulic w rejonach, gdzie mamy jeszcze drogi gruntowe. Założenie programu było takie, że to dzielnice zgłaszają drogi gruntowe, które ich zdaniem powinny w pierwszej kolejności zostać utwardzone.

Drogi muszą posiadać kategorię drogi publicznej gminnej, a utwardzenie ich polegać ma na pokryciu pasa drogi gruntowej utwardzoną nawierzchnią betonową lub asfaltową, bez budowania oświetlenia, odwodnienia, kanalizacji, chodników itp. W ten sposób można szybko poprawić dojazd do posesji i osiedli, które wcześniej były przy drogach gruntowych słabej jakości. Zgłoszone drogi były następnie weryfikowane, m.in. pod względem własności terenu, szerokości, długości, usytuowania obiektów użyteczności publicznej, warunków gruntowych a także, czy w ciągu najbliższych kilku lat nie są na nich planowane inwestycje np. budowa wodociągu czy oświetlenia, które wymagałyby ingerencji w ułożoną nawierzchnię. W tegorocznej edycji utwardzonych zostanie ponad 30 dróg w 10 dzielnicach.

-  Lista ulic wytypowanych na 2017 r. jest gotowa ale możliwe są w niej jeszcze zmiany. Roboty w terenie planowane są w cyklach tygodniowych, tzn. podczas jednego tygodnia drogowcy będą pracowali w jednej dzielnicy. I tak w tym tygodniu jest to Wilanów, potem będzie Wola, następnie Włochy itp. Zakończenie prac w tym roku jest planowane na listopad. Wykonawcą jest miejski Zakład Remontów i Konserwacji Dróg. Metodami utwardzania będą układanie asfaltu na podbudowie z destruktu albo kruszywa lub technologia betonu wałowanego RCC (ang. RCC, roller-compacted concrete)- mówi radna Aleksandra Gajewska i wyjasnia, że jest to specjalna odmiana betonu cementowego o odpowiednim składzie i proporcjach dobranych w taki sposób, by uzyskać optymalne zagęszczenie betonu i szybki wzrost jego wytrzymałości. Do układania tego rodzaju betonu używa się rozściełaczy podobnych do tych, które układają nawierzchnie asfaltowe.

Czas realizacji trzystumetrowego odcinka drogi w omawianej technologii może wynieść około 10 dni. To o wiele szybciej niż klasyczną metodą wylewania betonu - po dwóch dniach od ułożenia na nawierzchnię zbudowaną metodą RCC wpuszcza się ruch lekki, po tygodniu ciężki. W przypadku betonu lanego jest to możliwe dopiero po miesiącu. W metodzie RCC beton ma inne proporcje składników niż beton tradycyjny - zawiera więcej piasku, a mniej wody i powietrza dlatego wiąże szybciej.

Oto lista ulic do utwardzenia:

Dzielnica Białołęka: ul. Pszeniczna ul. Semaforowa od Karnickiej ul. Karnicka ul. Myśliwska

Dzielnica Bielany: ul. Palisadowa ul. Popiela ul. Tytułowa

Dzielnica Praga – Południe: ul. Makowska ul. Dudziarska

Dzielnica Rembertów: ul. Strycharska od ul. Bombardierów do końca zabudowy ul. Zecerska ul. Buchalteryjna ul. Kuglarska

Dzielnica Ursynów: ul. Muchomora ul. 11 KUD w rejonie ul. Relaksowej ul. M. Rataja

Dzielnica Wawer: ul. Gierdawska ul. Burzliwa ul. Serdeczna ciąg ulic Bodo, Bardiniego, Smosarskiej, Borysławska ul. I Poprzeczna

Dzielnica Wesoła: ul. Gościniec odc. Jana Pawła II – Szosa Lubelska ul. Szeroka ul. Cienista ul. S. Żółkiewskiego

Dzielnica Wilanów: ul. Ruczaj ul. 31 KUD ul. Łucznicza

Dzielnica Wola: ul. Dobrogniewa Dzielnica Włochy: przedłużenie ul. Okrężnej z Raszyna ul. Wiktoryn

 

 

 

 

źródło: UM

20 mln zł na remonty nieutwardzonych dróg. Gdzie w tym roku? komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na wio.waw.pl

Drogi stolicy, - więcej informacji