5°C mgła

Bogdan Żmijewski: - Jest jeden sposób na smog i korki. I ja go znam…

Kandydat Bezpartyjnych Samorządowców do sejmiku mazowieckiego Bogdan Żmijewski na temat smogu i korków w Warszawie ma od dawna wyrobione zdanie. Trafne, jak nam się wydaje…

- Uważam – mówi nam – że jest to jeden z najważniejszych celów naszego miasta. Korki i smog - te dwie kwestie można rozwiązać jednym sposobem. Gdybyśmy zmniejszyli ruch samochodowy w stolicy o przynajmniej 20 proc., pozwoliłoby to na zniwelowanie smogu przynajmniej do takiego poziomu, który nie przekraczałby dopuszczalnych norm.

Po Warszawie codziennie jeździ milion aut, z czego około pół miliona przyjeżdża codziennie spoza stolicy! Skoro aż pół miliona samochodów każdego dnia wjeżdża do naszego miasta – nie możemy się dziwić, że powstają tak ogromne korki. Jak więc ograniczyć ruch aut w Warszawie?

Sposób jest zaskakująco prosty… Proponuję, od dawna zresztą, budowę parkingów metropolitalnych. Jednak mój pomysł znacząco różni się od propozycji konkurentów, którzy plotą bzdury, że takie parkingi należy wybudować tylko na Młocinach i na Kabatach. Proszę sobie wyobrazić, że ci wszyscy ludzie nagle przesiedliby się ze swoich aut do metra – zapchałoby się ono momentalnie… Ja proponuję odblokowanie dróg dojazdowych do Warszawy, budując parkingi wzdłuż nich. Komunikacja metropolitalna nie może bazować jedynie na metrze. Jeśli połączymy ograniczenie ruchu aut osobowych z rozwinięciem sieci tramwajowych i autobusowych – komunikacja miejska wreszcie zacznie spełniać swoje zadanie i skończą się problemy z wiecznie spóźnionymi autobusami, które dziś bardzo często zatrzymują się w korkach. Warszawa już teraz nie jest przygotowana na tak ogromny ruch samochodowy, który widzimy każdego dnia, a będzie tylko gorzej... Kierowcy parkują na trawnikach i chodnikach, bo nie mają gdzie zostawić swoich pojazdów. Gdyby mogli zostawić auta wzdłuż dróg dojazdowych do Warszawy, a potem wygodnie i szybko dotrzeć na uczelnię czy do pracy komunikacją miejską, problemy smogu i korków zostałyby z pewnością w dużej mierze ograniczone.

 


bogdan Żmijewski - komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na wio.waw.pl