7°C słabe opady deszczu

Cukiernia Blikle zostanie zabytkiem?

Zabytki, Cukiernia Blikle zostanie zabytkiem - zdjęcie, fotografia

O zamknięciu prawie 150-letniej cukierni pisaliśmy we wcześniejszym artykule. Właśnie ten i jeszcze jeden lokal Blikle, wojewódzki konserwator zabytków chce wpisać do rejestru zabytków.

Wojewódzki konserwator zabytków, Jakub Lewicki, rozpoczął procedurę wpisu do rejestru zabytków dwóch cukierni Bliklego znajdujących się przy Nowym Świecie w kamienicach o numerach 33 i 35. Do rejestru ma trafić również ich wystrój. Wtedy wszelkie zmiany w wyposażeniu lokalu będą wymagały zgody wojewódzkiego konserwatora zabytków. Szczegóły zapisu będą dopracowywane. Nie wiadomo jeszcze czy będzie tam musiała działać cukiernia, czy będzie mógł tu powstać zakład działalność z innej branży.

Cukiernię założył Antoni Kazimierz Blikle, urodzony w Chełmie syn imigranta ze Szwajcarii. Pracował w cukierni Michalskiego w kamienicy Joska Salzberga przy Nowym Świecie 33 (ówczesny numer 31), a następnie odkupił ją i stworzył własną. Po rozstaniu ze wspólnikiem przeniósł ją do sąsiedniej pod numerem 35. W XIX wieku do lokalu chodzili aktorzy. Na początku XX wieku zarządzanie przejął syn założyciela - Antoni Wiesław Blikle – wówczas stała się bardzo popularna. Bywali w niej Stefan Żeromski, Tadeusz Boy-Żeleński i Irena Krzywicka. Później Jerzy Czesław Blikle prowadził interes w czasie okupacji i ćwierć wieku PRL-u, kiedy prywatni przedsiębiorcy nie byli mile widziani przez władze.

Cukiernia Blikle zostanie zabytkiem? komentarze opinie

  • gość 2018-04-18 13:51:09

    W okolicach Warszawy jest znacznie więcej ciekawych obiektów gastronomicznych i nie trzeba nawet daleko szukać, żeby trafić na fajną cukiernię. W Nowym Dworze Mazowieckim całkiem niedawno otworzyła się http://www.tortyprawdziwe.pl/ byłem tam już kilka razy i uważam, że naprawdę było warto.

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na wio.waw.pl