12°C bezchmurnie

Cyniczne pytania. Dzień dobry, czy wszyscy żyją?

Bezpieczeństwo, Cyniczne pytania Dzień dobry wszyscy żyją - zdjęcie, fotografia

Gdy jako dziennikarz słyszę od mojego rozmówcy, że zadałem trudne pytanie, zawsze wyjaśniam, że nie ma trudnych pytań – bywają tylko czasem trudne odpowiedzi. Pytania natomiast bywają często cyniczne, sarkastyczne i tendencyjne, czyli tak skonstruowane, że nie ma na nie dobrej odpowiedzi. Na przykład: „Czy pan przestał już kraść?”…

Od połowy listopada Straż Miejska w Warszawie prowadziła wraz z Caritas Polska akcję, której hasłem było pytanie „Dzień dobry, czy wszyscy żyją?”… Strażnicy dojeżdżali/dochodzili do sobie znanych miejsc, gdzie od dawna gnieżdżą się bezdomni i takim pytaniem rozpoczynali z nimi dialog. Zima nie była zbyt ciężka tym razem (wiadomo!… paskudne ocieplenie klimatu), więc i wskaźnik „pozytywnych” odpowiedzi był z pewnością wysoki. Zastanawia mnie jednak, czy dzień był także „dobry”, gdy okazało się, że nie wszyscy jednak…

Z łamów zainteresowanej tą akcją prasy (przeważnie lokalnej) można się dowiedzieć, że rozdano przy okazji setki koców, tysiące litrów zupy i tysiące kanapek, czyli Straż Miejska odniosła kolejny doraźny sukces i pokazała warszawiakom swoje lepsze oblicze. Super! Pani Prezydent Warszawy może teraz wręczyć liczne nagrody pieniężne i premie, wszak zaoszczędziła w tym roku na odśnieżaniu, więc ma z czego…

Tylko czy to pytanie, zawarte w hasełku promującym całe to zamieszanie, jest w ogóle stosowne z czysto etycznego punktu widzenia? Szanowny strażniku miejski, jeśli właściwie, rzetelnie, sumiennie i uczciwie wykonałeś swoją pracę (służbę?) wobec bezdomnych dnia poprzedniego, to pytanie tak postawione następnego dnia rano jest kompletnie pozbawione sensu. Ono nabiera sensu dopiero wtedy, gdy masz poczucie, że jako strażnik miejski (i zwyczajnie jako człowiek) nie zrobiłeś wszystkiego, co należało zrobić – czyli po prostu zawiodłeś!

Oczyma wyobraźni widzę karawany z Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych jadące za wozami Straży Miejskiej w jakąś prawdziwą zimę stulecia… (Będzie taniej, szybciej i bezpieczniej!)… Zatrzymują się przy kolejnych koczowiskach z pozdrowieniem i pytaniem: „Dzień dobry! Czy wszyscy żyją?”… No po prostu horror!

Pytaniem na pytanie raczej nie godzi się odpowiadać, ale cyniczne pytanie „Czy wszyscy żyją?”, nieodparcie skłania mnie jednak do zadania pytania: Kiedy w naszym mieście oraz w całym naszym pięknym kraju doraźna pomoc dla bezdomnych stanie się prawdziwą, profesjonalną pomocą zmierzającą do faktycznego radykalnego zmniejszenia zjawiska bezdomności, marginalizacji i społecznego wykluczenia? (Kiedy przestaną się z tym zajmować różne przypadkowe i mało kompetentne organizacje pozarządowe?)

Zimą 2013 roku byłem jako dziennikarz na dwudniowej Międzynarodowej Konferencji pod hasłem: „ŻEBY KAŻDY MÓGŁ POWIEDZIEĆ: Wracam do domu!” (znacznie lepsze hasło, a też wymyślone przez Polaków). Konferencja odbyła się w Warszawie w hotelu „Gromada”. Wzięli w niej udział liczni specjaliści w tej dziedzinie (z tytułami naukowymi) z Finlandii, Niemiec, Francji, Wielkiej Brytanii i Portugalii (kolejność według ówczesnego rankingu), czyli z krajów, które w Europie najlepiej radzą sobie z bezdomnością i wykluczeniem. Plon konferencji okazał się bardzo obfity, bogaty w liczne bardzo proste i mało kosztowne rozwiązania, które w wymienionych wcześniej krajach już funkcjonują z powodzeniem. Tu musi pojawić się niestety kolejne moje pytanie: dlaczego nie korzystamy z tych rozwiązań???… (Przecież one nie są tajne! Są dostępne w literaturze fachowej – także polskojęzycznej oraz w internecie).

Z końcem zimy problem, jak zwykle, przestanie być nagłaśniany, ponieważ nie będzie już medialnie nośny. I będzie spokój od tego tematu przez kilka miesięcy, zaś dobry strażnik miejski stanie się znów zwykłym strażnikiem, przepędzającym bezdusznie tych samych bezdomnych, o których zimą tak wspaniale dbał, z publicznych placów, skwerów, parków i plaż. Tym razem za tego rodzaju efektywność będzie nagradzany, premiowany i wyróżniany na wiele sposobów.

Dariusz Maciejewski

Cyniczne pytania. Dzień dobry, czy wszyscy żyją? komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na wio.waw.pl