10°C pochmurno z przejaśnieniami

Czerwiec 1989 i spotkanie ze Zbigniewem Brzezińskim

W tym roku mija już 28 lat od wyborów czerwcowych, które zapoczątkowały zmiany ustrojowe w naszym kraju jak i też wpłynęły na znaczne zmiany geopolityczne w części świata.

Gdy w kwietniu 1989 roku zostałem wraz z Tadeuszem Szumowskim powołany na Komisarza Wyborczego Warszawskiego Komitetu Obywatelskiego „SOLIDARNOŚĆ” nie przypuszczałem, że tak skutecznie uda nam się przeprowadzić kampanię wyborczą ani też, że tak szybko nastąpią wymarzone przez nas zmiany geopolityczne. To co się działo się po tych wyborach zaskakiwało wszystkich. Nie tylko przeciętnych obywateli, aktywistów społeczno-politycznych ale też najlepszych ekspertów.

Gdy wspominam tamten okres, przed oczami staje mi spotkanie ze zmarłym niedawno, byłym doradcą ds. bezpieczeństwa narodowego USA, Zbigniewem Brzezińskim. Tuż po pierwszej turze wyborów czerwcowych Zbigniew Brzeziński w ramach swoich licznych spotkań w Polsce działaczami politycznymi odwiedził moje biuro wyborcze. W spotkaniu brali udział liderzy z naszego okręgu wyborczego, Mariusz Ambroziak reprezentujący Ursus, Zbyszek Janas – kandydat na posła, Tadeusz Szumowski i Witold Sielewicz – komisarze wyborczy oraz wspomagający kampanię wyborczą aktor Piotr Zelnik i Grzegorz Kostrzewa-Zorbas – późniejszy dyplomata.

Tematem spotkania było omawianie przebiegu działań wyborczych jak i też możliwych scenariuszy na przyszłość. Wszyscy byliśmy zgodni, że czas komunizmu w Polsce już się skończył. Byliśmy przekonani, że powoli takie same zmiany rozpoczną się w całym bloku sowieckim ale ten proces będzie powolny. To na tym spotkaniu Zbigniew Brzeziński opowiadał nam, że spotkał się z przedstawicielami litewskiego Sajudisu (Powstałe w VI 1988 jako nieformalne stowarzyszenie społ. pod przewodnictwem V. Landsbergisa dążące do autonomii Litwy). Nakreślili mu scenariusz przygotowywanych przez nich działań. W wyniku ich realizacji Litwa powinna odzyskać niepodległość już w 1990 roku. Wszyscy, razem ze Zbigniewem Brzezińskim, śmialiśmy się z ich wielkiego optymizmu. Zbigniew Brzeziński mówił, że jest to niemożliwe do osiągnięcia w przeciągu jednego roku. Optymistyczny i realny termin realizacji ich scenariusza to ok. 10 lat. Ale nie krócej. No cóż wszyscy się pomyliliśmy i rzeczywistość nas znowu zaskoczyła. W marcu 1990 Sajudis przeprowadził uchwałę o niepodległości Litwy i o jej wystąpieniu z ZSRR rozpoczynają tym samym rozpad samego Związku Radzieckiego.

Witold Sielewicz

Na załączonych filmach przebieg wizyty Zbigniewa Brzezińskiego w Warszawskim Komitecie Obywatelskim Solidarność na Ochocie w 1989 roku.

 

Czerwiec 1989 i spotkanie ze Zbigniewem Brzezińskim komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się