Ruchowi Miasto Jest Nasze bardzo zależy na tym, żeby XIX-wieczna kamienica Rothberga, leżąca przy ul. Marszałkowskiej 66, została wpisana do rejestru zabytków. To właśnie miejscy aktywiści złożyli wniosek o postępowanie administracyjne w danej sprawie.
W poniedziałek (18 marca 2019 roku) odbyła się konferencja prasowa, podczas której autor wniosku - Jan Czempiński (z Miasto Jest Nasze) - podkreślał walory artystyczne oraz historyczne budynku.
Kamienica powstała w 1894 roku i od tamtego czasu jest przykładem neogotyku w architekturze warszawskiej. Powstała ona dzięki projektowi Stefana Szyllera, a zamówienie pochodziło od Izaaka Rothberga, pierwszego właściciela budowli.
Właścicielem budynku jest aktualnie miasto, jednak MJN poinformował w rozmowie z TVN Warszawa, że przez ostatnie kilka lat kamienica uświadczyła tylko małych remontów technicznych. Wg. MJN kamienica Rothberga, która od 2012 roku wpisana jest do gminnej ewidencji zabytków, powinna podlegać mocniejszej ochronie prawnej. Tym samym prace naprawcze winny odbywać się pod pieczą konserwatora. To ma duże znaczenie, biorąc pod uwagę zapowiadaną przebudowę i naprawę kamienicy...Jeden z mieszkańców, Krzysztof Hyży, wypowiedział się w tej kwestii na konferencji:
- Odmawia się nam założenia centralnego ogrzewania, twierdząc, że budynek jest przeznaczony do remontu...
Rzecznik Śródmieścia Jakub Leduchowski tymczasem stwierdził, że w razie, gdyby niezbędne było wykwaterowanie lokatorów, przeprowadzane będą rozmowy indywidualne.
- Wyjaśnimy pojawiające się wątpliwości, wskażemy sposób dalszego postępowania, a także zaoferujemy lokal zamienny.
Fot. pixabay.com
Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?
Czy kamienica Rothberga przy Marszałkowskiej 66 będzie zabytkiem? komentarze opinie