17°C pochmurno z przejaśnieniami

Ekopatrol znów w akcji - sarna i łoś uratowane

Przypadki zwierząt dziko żyjących, które przedostają się na tereny miasta, są coraz częstsze. Tym razem strażnicy miejscy interweniowali w związku z sarną, która utknęła pomiędzy metalowymi prętami ogrodzenia oraz w związku z rannym łosiem, który wbiegł na tereny ogródków działkowych. W obu przypadkach zwierzęta, między innymi dzięki szybkiej interwencji strażników, mogły wrócić do swojego naturalnego środowiska.

W czwartek 18 maja o godz. 5:45 do straży miejskiej wpłynęła informacja o sarnie, która utknęła w ogrodzeniu przy ul. Arkuszowej na Bielanach. Na miejsce pojechali strażnicy z V Oddziału Terenowego. Zgłoszenie potwierdziło się. Zwierzę utknęło między metalowymi prętami ogrodzenia i nie mogło wydostać się z pułapki. Funkcjonariusze skontaktowali się natychmiast ze strażą pożarną, która uwolniła sarnę. Na szczęście otarcia na skórze zwierzęcia okazały się powierzchowne i niegroźne. Wezwani na miejsce zdarzenia strażnicy z Ekopatrolu przewieźli i wypuścili zwierzę do środowiska naturalnego.

Kilkanaście godzin wcześniej (w środę 17 maja) do straży miejskiej wpłynęło zgłoszenie dotyczące rannego łosia, który biegał po terenie ogródków działkowych przy ul. Grójeckiej. Na miejsce pojechali strażnicy z III Oddziału Terenowego, którzy przy pomocy wezwanego na miejsce łowczego Lasów Miejskich zlokalizowali zwierzę. Łoś został odłowiony. Okazało się, że miał rozciętą skórę na brzuchu. Zwierzę zostało przewiezione do Kampinoskiego Parku Narodowego, gdzie zostało opatrzone przez weterynarza, a następnie wypuszczone na wolność.

Straż Miejska przypomina, że w przypadku spotkania z dziko żyjącym zwierzęciem, należy zachować szczególną ostrożność. „Nie wolno do takiego zwierzęcia podchodzić, ani go dokarmiać. Ranne zwierzę może być agresywne i może stanowić zagrożenie dla ludzi. O zdarzeniu należy powiadomić odpowiednie służby, który podejmą odpowiednie działania, aby jak najszybszej udzielić pomocy zwierzęciu" – przypomina Piotr Mostowski, zastępca naczelnika Oddziału Ochrony Środowiska Straży Miejskiej m.st. Warszawy.

Tylko w tym roku strażnicy miejscy odnotowali już blisko 1900 zdarzeń w związku ze zwierzętami dziko żyjącymi, które przedostały się na tereny miasta. Wśród nich były 103 sarny i 48 łosi.

 

 

 

źródło: SM

Ekopatrol znów w akcji - sarna i łoś uratowane komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na wio.waw.pl

Zwierzęta, - więcej informacji