10°C pochmurno z przejaśnieniami

Harcerstwo kusi przygodą

Wywiady, Harcerstwo przygodą - zdjęcie, fotografia

W 2017 r. przypada 50 lat funkcjonowania Hufca ZHP Warszawa-Mokotów im. Szarych Szeregów. Z podharcmistrzem Michałem Michałowskim, członkiem  Komendy Hufca rozmawia Andrzej Rogiński

- Jak powstawał Hufiec?

- Ponad 50 lat temu działały trzy hufce: Mokotów Górny, Mokotów Dolny i Wilanów. Ze względów organizacyjnych zaczęły się łączyć ze sobą, najpierw Mokotów Dolny z Hufcem Wilanów, następnie połączyły się Hufiec Mokotów Górny z Mokotowem Dolnym. Od 1965 roku podjęto starania, by Hufiec Mokotów przyjął imię Szarych Szeregów.

- Wówczas komendantem Hufca był hm. Julian Kędzierski.

- Tak. W 1967 została zrealizowana kampania programowa „Bohater”. Prowadziła ją druhna Barbara Wierzbicka. Te dwie osoby dały iskrę, żeby takie imię zostało przyjęte.  W tamtych czasach nie mówiono wiele o Szarych Szeregach.

- Państwowa propaganda nie mówiła o etosie Szarych Szeregów. Jedyne, co było na ten temat, to właśnie w tym Hufcu.

- Tak.  Dla ówczesnych instruktorów ważne było to, żeby w ramach kampanii „Bohater” zrobić też akcję uświadamiającą wśród mieszkańców Mokotowa. To, że harcerze z mokotowskiego Hufca zdobywali imię Szarych Szeregów, stało się akcją edukacyjną. Harcerze chodzili po mieszkaniach  i rozmawiali o Szarych Szeregach. Ważną rolę też odegrali Stanisław Broniewski „Orsza” i Aleksander Kamiński, z którymi Hufiec nawiązał kontakt. Prowadzili spotkania dla instruktorów hufca na których odbywały się gawędy o Szarych Szeregach.

Ważnym elementem zdobycia imienia było wręczenie Hufcowi Sztandaru. Projektantem sztandaru Hufca był harcmistrz Władysław Czarnecki. Ten sam, który jest autorem Znaczka Zucha oraz plakietki naszego Hufca. Sztandar były szyty przez harcerzy podczas Akcji Letniej. Było bardzo ważne że ten haft nie był zlecony tylko harcerze go własnoręcznie wykonali. Został on uroczyście wręczony w 1967 r. Obecnie, nieco sfatygowany, znajduje się w Muzeum Harcerstwa.

- Wasz Hufiec, nawiązując do Szarych Szeregów, organizuje znany w całej Polsce od kilkudziesięciu lat Rajd Arsenał.

- Organizujemy go nieprzerwanie. To jest najstarsza impreza miejska w Warszawie. Pierwotnie nazywała się Rajd Akcja Arsenał. Tak  ją nazwał hm Jerzy Kazimierczak – inicjator i organizator pierwszych edycji Rajdu. Rajd odbywa się co roku w okolicy 26 marca a więc w rocznicę akcji pod Arsenałem. Przyjeżdżają drużyny z całej Polski. Początkowo bardziej skupialiśmy się na historii akcji i na jej bohaterach.  Teraz staramy się, żeby tą  treścią Rajdu były aktualnie ważne tematy społeczne. Dwa razy zrobiliśmy rekonstrukcję historyczną. W rajdową niedzielę imprezę kończymy defiladą z placu Piłsudskiego pod Arsenał oraz apelem pod Arsenałem.

- Jakimi sprawami zajmuje się wasza organizacja?

- Przede wszystkim staramy się wychowywać dzieci i młodzież do tego żeby  byli samodzielni, ciekawi świata i otwarci na innych. Chcemy  też, by wiedzieli skąd są, by znali swoje korzenie. Ale nie po to, żeby w nich, tylko żeby wiedzieli skąd  mogą iść dalej i poznawać świat.

- Jak jest zorganizowany Hufiec Mokotów?

- Hufiec dziś tworzy dziesięć szczepów oraz cztery środowiska. Szczepy są jednostkami nadrzędnymi nad drużynami. Działamy na terenie Mokotowa, Ursynowa i Wilanowa.

- Do których klas chodzą jako uczniowie ci, którzy są w drużynach?

- Zuchy są w klasach 1-3 szkoły podstawowej, harcerze w klasach 4-6 szkoły podstawowej, harcerze  starsi to było całe gimnazjum czyli teraz klasy 7-8. W liceum będą cztery klasy. Im odpowiadać będą wędrownicy.

- Co trzeba zrobić, żeby zostać zuchem?

- Trzeba przyjść na zbiórkę. Ale musi być na to zgoda rodziców.

- Jeśli w szkole nie ma gromady zuchowej czy drużyny harcerskiej, to skąd można się dowiedzieć gdzie jej szukać?

- Mamy rozbudowaną stronę internetową, dzięki której można do nas dotrzeć: www.mokotow.zhp.pl

- Czy harcerstwo może być bardziej interesujące niż siedzenie przed komputerem przy grach?

- Oczywiście. My gramy w rzeczywistości. Gramy w realu a nie w komputerze. Towarzyszą temu emocje, których nie ma w wirtualnej rzeczywistości. Czasem jest mokro, czasem jest zimno, czasem można się pobrudzić, ale zawsze można przeżyć przygodę. Działanie w zespole staje się normą. Zawsze jest bowiem drużyna, zastęp składający się z rówieśników, czyli paczki przyjaciół.

- Czy harcerze  korzystają z Facebooka?

- Media społecznościowe wykorzystujemy także poza naszą stroną internetową. Każda drużyna ma swój profil na Facebooku, dzieli się tym co dzieje się na zbiórkach czy biwakach. Rodzice też mają przez to dostęp i widzą co się dzieje na zbiórkach. Mamy też swoje aplikacje na smartfony.

- Czy sprawności harcerskie mają walory użytkowe? W czym można być dobrym?

- Można być dobrym w udzielaniu pierwszej pomocy, w gotowaniu, szyciu, można być  dobrym w programowaniu komputerów, można być dobrym w pisaniu aplikacji na komórki, można być dobrym w posługiwaniu się GPS-em lub  też można być dobrym w biwakowaniu pod namiotem. W turystyce i turystyce ekstremalnej. Prowadzimy też kursy instruktorskie  dla przyszłych instruktorów przykładowo w formie biwaków zimowych w górach z namiotem. Drużynowi,  którzy prowadzą drużynę i prowadzą zbiorki są wszechstronnie rozwiniętymi ludźmi, którzy są po prostu mądrymi, wrażliwymi członkami tej organizacji.

Swoje doświadczenie przekazują innym. Cechuje ich odpowiedzialność.

- W sobotę, 23 września będzie święto Hufca. Kto w nim weźmie udział?

- Święto Hufca w tym roku składa się z czterech  części. Pierwszą częścią jest msza w kościele pod wezwaniem św.  Krzyża na Krakowskim Przedmieściu. Tam nastąpi poświęcenie nowo wyhaftowanego  sztandaru. Uroczystość ta będzie otwarta dla wszystkich  warszawiaków. Następnie odbędzie się gra dla harcerzy, zuchów i harcerzy  starszych na terenie Starego Miasta. Dla harcerzy oraz wszystkich mieszkańców miasta o piętnastej przed Kopernika na Krakowskim Przedmieściu odbędzie się odsłonięcie tablicy upamiętniającej wyczyn Aleksego Dawidowskiego,  który ściągnął w czasie  okupacji niemiecką tablicę. I na to zapraszamy. Będzie dużo umundurowanych harcerzy starszych, młodszych, będą byli instruktorzy Hufca. Po tej uroczystości o godzinie 17-tej odbędzie się spotkanie instruktorskie w sali kolumnowej Wydziału Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego. Na to też serdecznie zapraszamy wszystkich byłych instruktorów Hufca.

- Dziękuję za rozmowę. Czuwaj.

Ramka

Związek Harcerstwa Polskiego powstał na zjeździe 1-2 listopada 1918, z połączenia wszystkich wcześniej działających organizacji harcerskich i skautowych z trzech zaborów. Podczas okupacji hitlerowskiej Harcerstwo działało jako Szare Szeregi, zasilało Armię Krajową. 4 grudnia 1956 nastąpiło reaktywowanie ZHP na terenie Krakowa. Odrodziło się ono w kraju wraz z tradycjami, mundurami i symbolami harcerskimi (krzyż, lilijka).

Hufiec  ZHP Warszawa-Mokotów im. Szarych Szeregów  w 2006 r. otrzymał Nagrodę Południa za rajdy Arsenał. Komendantem był wówczas hm. Andrzej Starski.


Harcerstwo kusi przygodą komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na wio.waw.pl