-1°C pochmurno z przejaśnieniami

Jak zdobyć dofinansowanie na elektromobilność przez JST?

O pozyskiwaniu środków na elektromobilność przez JST rozmawiamy z Januszem Zubrzyckim, Prezesem Infra Centrum Doradztwa.

- Jak gminy mogą skorzystać ze środków na elektromobilność?


- Zgodnie z ustawą o Funduszu Niskoemisyjnego Transportu od 2019 roku będzie można pozyskiwać dotacje z NFOŚiGW na budowę infrastruktury służącej paliwom alternatywnym i na zakup pojazdów nisko lub zeroemisyjnych. Zanim poznamy szczegółowy harmonogram konkursów, NFOŚiGW w ramach programy Gepard II postanowił uruchomić konkurs w ramach, którego można dofinansować w 100% koszt przygotowania strategii elektromobilności w gminie lub powiecie.

- Czyli każda gmina może aplikować?

- Tak zarówno te mniejsze do 50 tysięcy mieszkańców jak i te powyżej 50 tysięcy. Oczywiście trzeba pamiętać, że samo aplikowanie ma sens tylko wtedy kiedy gmina/powiat planują faktyczne inwestycje w rozwiązania niskoemisyjne w tym elektromobilne. Tworzenie strategii, która nie będzie definiowała owych planów, nie jest merytorycznie uzasadnione i taki wniosek o dofinansowanie przepadnie w konkursie.

- Czyli tworzenie strategii ma sens tylko wtedy kiedy planujemy inwestycje w elektormobilność?

- Zasadniczo tak. Należy przy tym pamiętać, że na kolejnym etapie powstały dokument strategiczny będzie podstawą do aplikowania o dofinansowanie budowy infrastruktury i zakupu pojazdów. Można przyjąć, że JST posiadające strategię będą miały przewagę na jednostkami, które takie strategii nie stworzą.

- Na ile mogę liczyć JST?

- W zależności od wielkości beneficjenta jest to od kilkudziesięciu do 100 tysięcy złotych dofinansowanie, do 100% wydatków kwalifikowanych.

- Kiedy należy przygotować aplikację i czy Państwa firma przygotowuje tego typu dokumentację?

- Czasu jest niewiele. Składanie WoD odbywa się do 7 grudnia 2018 r. Można skorzystać z naszych usług i serdecznie do tego zapraszamy.

INFRA Centrum Doradztwa / www.infracd.pl

 

Jak zdobyć dofinansowanie na elektromobilność przez JST? komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na wio.waw.pl