21°C bezchmurnie

Jeśli uczyć się języka obcego, to tylko tutaj. Sprawdź, gdzie nie przepłacisz!

Wraz z początkiem roku szkolnego, rusza boom na naukę języków obcych. Langzie.pl – najpopularniejsza wyszukiwarka kursów językowych w Polsce – podsumowuje, na co może liczyć uczeń w poszczególnych województwach. W ogólnym zestawieniu cenowym najkorzystniej wypadają małopolskie, podlaskie, podkarpackie i łódzkie. Najdroższe są zajęcia językowe w opolskim i mazowieckim.

Kurs nie musi kosztować majątku!

Z danych Langzie.pl wynika, że różnice cenowe pojawiają się już na etapie wyboru języka. Generalną zasadą jest, że kursy niemieckiego są znacznie tańsze niż gdy w grę wchodzi angielski. O ile średnia cena za semestr nauki tego pierwszego wynosi nieco ponad 785 zł, to uczeń chcący zgłębiać język Szekspira musi się już liczyć z wydatkiem średnio 867 zł / semestr. To jednak wciąż znacznie mniej niż kosztują prywatne korepetycje.

Różnica w wydatkach, na jakie powinni przygotować się rodzice chcący mieć w domu małego poliglotę, może być nawet 2-krotna pomiędzy poszczególnymi województwami. Najbardziej przyjazne średnie ceny kursów nauki angielskiego spotkać można w Małopolsce (ok. 670 zł za semestr) i na Podlasiu (ok. 683 zł). Niemieckiego natomiast najlepiej uczyć się w województwie łódzkim (612 zł / semestr) i w Małopolsce (625 zł). Prawie 2 razy tyle (1274 zł) kosztuje kurs tego ostatniego języka w opolskim. Także opolskie ze średnią ceną 1005 zł / semestr wiedzie prym w rankingu kosztów angielskiego. Wyprzedza je tylko Mazowsze (1043 zł).

- Rozbieżność pomiędzy cenami kursów w poszczególnych rejonach Polski jest spora  – podsumowuje Natalia Oświecińska z Langzie.pl. –Wysokość opłat jest kształtowana przez lokalny rynek.  Wpływają na nią m.in.: wielkość konkurencji, popularność danego języka, liczba potencjalnych klientów. Bardzo trudno znaleźć regułę. Zdarza się, że ceny w mniejszych miejscowościach są wyższe niż np. w Warszawie, bo konkurencja jest tam znacznie mniejsza. Dlatego, szukając szkoły, warto porównać i sprawdzić ofertę w sąsiednich miejscowościach.

Kategoria też ważna

Na cenę kursów wpływ ma także wybór kategorii. W przypadku języka angielskiego najliczniejsza grupa kursów w Langzie.pl, czyli specjalne zajęcia językowe dla dzieci – mieści się w połowie stawki (823 zł).  Najtańsze były kursy wakacyjne (653 zł). Atrakcyjne są również ceny zajęć przygotowujących do egzaminów państwowych (770 zł) oraz konwersacji (776 zł). Najwięcej trzeba zapłacić za naukę języka biznesowego - średnio 1115 zł / semestr. 

W przypadku języka niemieckiego najbardziej liczna jest oferta kursów ogólnych. One też należą do najdroższych (853 zł). Pod względem ceny za semestr wyprzedzają je tylko kursy specjalistyczne (918 zł). Najkorzystniej wypadają konwersacje – za nie trzeba zapłacić średnio 612 zł / semestr.

-To pokazuje, jak ważne jest dokładne poznanie rynkowej oferty i sprofilowanie kursu pod kątem swoich potrzeb – wyjaśnia Natalia Oświecińska. – Dzięki możliwościom, jakie daje Langzie.pl przyszły kursant może porównać nie tylko propozycje poszczególnych szkół, ale i sprawdzić różne warianty kursów. W ten sposób ma szansę zaoszczędzić nawet kilkaset złotych w ciągu 1 semestru.

Raport został przygotowany na podstawie analizy oferty ponad 2 tys. kursów językowych zamieszczonych w serwisie Langzie.pl

Język niemiecki

Województwo

Średnia cena za semestr

łódzkie

612

małopolskie

625

podkarpackie

649

podlaskie

697

warmińsko-mazurskie

712

śląskie

718

zachodniopomorskie

734

kujawsko-pomorskie

759

świętokrzyskie

789

wielkopolskie

827

pomorskie

839

lubuskie

850

dolnośląskie

850

mazowieckie

881

lubelskie

910

opolskie

1274

 

Język angielski

Województwo

Średnia cena za semestr

małopolskie

670

podlaskie

683

podkarpackie

686

śląskie

725

łódzkie

736

świętokrzyskie

758

zachodniopomorskie

765

dolnośląskie

783

kujawsko-pomorskie

800

lubelskie

805

wielkopolskie

819

pomorskie

822

warmińsko-mazurskie

823

lubuskie

910

opolskie

1005

mazowieckie

1043

 

 

Jeśli uczyć się języka obcego, to tylko tutaj. Sprawdź, gdzie nie przepłacisz! komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na wio.waw.pl