7°C słabe opady deszczu

Kosmiczne podróże w Piccolo Leonardo

Co dzieci wiedzą o Kosmosie? Czy Ziemia jest jedyną planetą? Jak wytłumaczyć im coś, czego nie mogą same sprawdzić w praktyce? W zdobywaniu wiedzy mogą pomóc zaangażowani nauczyciele, zmieniający edukację w fantastyczną przygodę. Budowanie rakiety, rozmowy o Układzie Słonecznym, wizyta eksperta i wspólne oglądanie nieba to tylko część kosmicznej podróży, którą odbyły przedszkolaki z Piccolo Leonardo.

Przedszkole to miejsce, w którym maluchy poznają świat. To właśnie tutaj kształtuje się ich podejście do zdobywania wiedzy w przyszłości. Nauczyciele w Piccolo Leonardo wzorują się na patronie placówki - Leonardo da Vinci - i wykorzystują naturalne dążenie dzieci do zdobywania wiedzy z różnych dziedzin. Dbają przede wszystkim o to, aby nauka była doskonałą zabawą. W tym celu nie tylko korzystają z własnej wyobraźni i dostępnych pomocy dydaktycznych, lecz także zapraszają do przedszkola ekspertów i pasjonatów różnych dziedzin nauki. Wśród ważnych tematów znajduje się astronomia, która pozwala maluchom odpowiedzieć na wiele intrygujących je pytań.

Zajęcia z astronomii w Piccolo Leonardo to doskonały przykład połączenia różnych sposobów przekazywania wiedzy i rozbudzania dziecięcej ciekawości. Przedszkolakom o tym, co mogą zobaczyć na niebie, opowiadał gość z planetarium Niebo Kopernika (część Centrum Nauki Kopernik). Dzieci sprawdzały, co mogą zaobserwować gołym okiem, przez lornetkę i przez prawdziwy teleskop. Obejrzały też małe meteoryty i dowiedziały się, czym różnią się od meteorów. Zajęcia miały również aspekt teoretyczny: prezentację o planetach Układu Słonecznego. Przedszkolaki ogromnie zaskoczyły zaproszonego eksperta tym, że znały ich nazwy. Jednak ten temat nie był dla nich całkiem nowy – dzieci razem z nauczycielami przygotowały wcześniej modele Układu Słonecznego. Teraz mogły skupić się na poszerzaniu wiedzy i wyjaśnianiu dręczących je wątpliwości: jak wyglądają kosmici, czy to prawda, że na Księżycu nie ma grawitacji i czy można z niego spaść.

– W Piccolo Leonardo realizujemy nasz autorski program nauczania. Oznacza to m.in., że poszerzamy tematy, które interesują dzieci. Staramy się też, aby na zajęciach maluchy nie tylko dostawały od nas przekaz merytoryczny, lecz także uczyły się zadawać pytania i same znajdować na nie odpowiedzi. Pokazujemy im, w jak różny sposób można zdobywać i utrwalać wiedzę. Inspiracją dla nas jest Leonardo da Vinci, wszechstronny człowiek o wielkiej ciekawości świata, który potrafił samodzielnie zgłębiać nurtujące go kwestie – mówi Dominika Sułek – Koordynator ds. metodyki języka włoskiego w Piccolo Leonardo.

Do tematu kosmicznych podróży nawiązały też zajęcia z papieroplastyki. Dzieci zrobiły rakietę kosmiczną – na tyle dużą, że mogły do niej wejść i odbyć rejs w znane lub nieodkryte jeszcze rejony Wszechświata. Dzięki połączeniu różnych form przekazywania wiedzy, maluchy nie tylko wiele się nauczyły, lecz także rozbudziły swoją wyobraźnię i po prostu doskonale się bawiły.

 

Kosmiczne podróże w Piccolo Leonardo komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na wio.waw.pl