15°C bezchmurnie

Miasto rozpoczyna walkę ze smogiem. Straż Miejska skontroluje mieszkańców

NEWS, Miasto rozpoczyna walkę smogiem Straż Miejska skontroluje mieszkańców - zdjęcie, fotografia

Kontrole prowadzą funkcjonariusze, którzy zostali specjalnie przeszkoleni. Posiadają oni imienne upoważnienia wydane przez Prezydenta m.st. Warszawy. Na podstawie ustawowych funkcji kontrolnych mają prawo wstępu z niezbędnym sprzętem na teren nieruchomości, obiektów lub ich części, na których prowadzona jest działalność gospodarcza przez całą dobę. W godzinach od 6 rano do 22 wieczorem na pozostały teren. Strażnicy mogą m.in. żądać okazania dokumentów, a także zabezpieczyć próbki popiołu z paleniska.

Zostaną skontrolowane przede wszystkim te rejony miasta, z których w poprzednich latach płynęły sygnały o możliwości zatruwania powietrza poprzez palenie w piecach zużytym olejem silnikowym, guma, plastikiem, czy starymi meblami. W pierwszej kolejności rejon Rembertowa, Wawra, Wesołej, Ursusa i Białołęki. Kontrolami zostaną objęte zarówno nieruchomości, na których prowadzona jest działalność gospodarcza jak i posesje prywatne. Sprawdzane będą nie tylko paleniska, ale także odpady przygotowane do spalenia. Z doświadczeń kontrolujących wynika, że często do spalenia wykorzystuje się składowane przedmioty, co w przypadku starych mebli bądź przepracowanego oleju jest zabronione. Funkcjonariusze Straży Miejskiej nie tylko przeprowadzają planowane kontrole, ale także podejmują działania interwencyjne na skutek zgłoszeń przez mieszkańców. W bieżącym roku, mimo że sezon grzewczy dopiero się rozpoczął, ilość zgłoszeń o podejrzeniu spalania odpadów wyniosła ok. 6 tys. razy i wzrosła w porównaniu z rokiem ubiegłym o 63%. Najwięcej zgłoszeń odnotowano z Białołęki, Wawra, Wesołej i Targówka. Dotychczas strażnicy przeprowadzili ok. 7 tys. kontroli. Co dwunasta kończyła się stwierdzeniem nieprawidłowości.

Straż nie tylko podejmuje planowe i interwencyjne patrole. Prowadzi również działania edukacyjne. Funkcjonariusze wyjaśniają mieszkańcom jakiego paliwa można używać do palenia w piecach i jaki to ma wpływ na środowisko.

Fot.: Straż Miejska

 


Miasto rozpoczyna walkę ze smogiem. Straż Miejska skontroluje mieszkańców komentarze opinie

  • gość 2017-10-06 10:24:53

    Przyjedźcie na Berensona. Skończy wam się skala na tych urządzonkach. Po tym co się wydobywa z kominów, zapachu i kolorze, to mam wrażenie, że palą tam plastikowymi butelkami i tym co znajdą na śmietniku...

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na wio.waw.pl