15°C bezchmurnie

Mija 38 lat od tragicznego wybuchu gazu w Rotundzie

Historia Warszawy, tragicznego wybuchu Rotundzie - zdjęcie, fotografia

Dziś mija 38 lat od wybuchu gazu w Rotundzie. W wyniku tego tragicznego zdarzenia śmierć poniosło 49 osób, a ponad 110 zostało rannych.

Do eksplozji doszło 15 lutego 1979 roku o godzinie 12:37. Wybuch był tak silny, że siedziba PKO została zniszczona w 70 proc.

Wydarzenia tamtego dnia opisał w swoim dzienniku ("Miesiące 1978-1981") Kazimierz Brandys. Jego relacja jest wstrząsająca.

Staliśmy w zatorze, milicjanci rozstawieni na jezdni zagrodzili ruch w górę Marszałkowskiej, musiałem skręcić w Piękną. W następnym zatorze samochodów, przy skrzyżowaniu Kruczej i Alei Jerozolimskich, z fiata stojącego obok nas wyjrzał kierowca i powiedział, że z rotundy został tylko drut. (...) 45 osób zabitych i dziesiątki rannych. Z wyższych pięter hotelu 'Forum' widać było ciała rozrzucone przez eksplozję, pozaczepiane o dach rotundy i zwieszające się z resztek konstrukcji. Rotundę wysadziło od spodu, ludzie wraz z całym wnętrzem spadli w dół. Wśród pogłosek i domysłów powtarza się najczęściej przypuszczenie, że to był wybuch gazu ziemnego, który się ulatniał z wadliwych instalacji pod rotundą. Jest także druga hipoteza: bomba trotylowa. Wymienia się fakty sprzed kilku lat: eksplozję pod Trasą Łazienkowską, pożary gmachów w śródmieściu Warszawy oraz podziemny wybuch w moskiewskim metrze. Podkreśla się, że wszystkie te katastrofy ugodziły w obiekty użyteczności publicznej i że ich przyczyny nie zostały wyjaśnione. W mieście żal, zgroza, osłupienie. Zwiększa się trwoga przed bezrządem w kraju. Partactwo, bezmyślność, prywata - tego się społeczeństwo boi, i to już nie jest strach przed aresztowaniem, to jest strach pod dziurawym dachem, strach przed głupcami.

Akcja ratunkowa trwała łącznie sześć dni. Brało w niej udział ponad 2 tysiące osób: lekarze, pielęgniarki, straż pożarna, milicja, wojsko oraz inżynieryjne służby miejskie.

Bezpośrednią przyczyną wydobywania się gazu było pęknięcie korpusu żeliwnego zaworu gazociągu, umieszczonego obok jezdni, na głębokości 1,5 m pod powierzchnią chodnika, na skutek skurczu termicznego, spowodowanego niską temperaturą i ruchów gruntu wywołanych przez komunikację naziemną i podziemną – poinformowała 4 kwietnia 1979 r. w komunikacie "Trybuna Ludu".

Źródło: PAP

Fot. commons.wikimedia.org

Miejsce zdarzenia mapa Warszawa


Mija 38 lat od tragicznego wybuchu gazu w Rotundzie komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na wio.waw.pl