21°C rozproszone chmury

Na ratunek Ośrodka Hipoterapii dla niepełnosprawnych dzieci

Zdrowie, ratunek Ośrodka Hipoterapii niepełnosprawnych dzieci - zdjęcie, fotografia

Tylko do 15 października będzie otwarty Ośrodek Hipoterapii dla chorych i niepełnosprawnych dzieci. Prowadzony przez Fundację Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym Hipoterapia od 30 lat działał na terenie SGGW na Ursynowie. Za kilka dni zostanie zamknięty, ponieważ władze uczelni, w związku z budową Południowej Obwodnicy Warszawy, która ma przebiegać przez teren Ośrodka, wymówiły Fundacji umowę i nie znalazły innej lokalizacji na swoim terenie.

Ośrodek w ciągu 3,5 miesiąca, czas który otrzymał na wyprowadzkę próbował znaleźć inną lokalizację, jednak żadna z nich nie spełniała warunków właściwych dla tego rodzaju działalności. Potrzebne jest miejsce zaciszne, przyjazne pełne zieleni otoczenie, łatwo dostępne dla małych pacjentów, z których większość korzysta z transportu publicznego. Równie ważna jest infrastruktura potrzebna dla utrzymania koni. Propozycja SGGW przekazania stajni w Oborach m. in. z tego powodu musiała zostać odrzucona. Na terenie Toru Wyścigów Konnych na Służewcu, z kolei, nie było warunków do prowadzenia terapii. Wycofał się dyrektor Ogrodu Botanicznego w Powsinie. Jedynie na obrzeżach Lasu Kabackiego, według pracowników Fundacji, znajdują się miejsca, które spełniają warunki dla nowej lokalizacji Ośrodka Hipoterapii. Ale Lasy Miejskie Warszawy, którym podlega ten teren, jak dotąd, nie odpowiedziały na pisma kierowane przez Fundację.

Czas już się dramatycznie skurczył. Konie znajdą przytulisko w Centrum Turystyczno-Rehabilitacyjnym w Krzyżewie na Podlasiu. A co z małymi niepełnosprawnymi pacjentami? Czy będą musieli przerwać terapię, która jest z nimi od roku prowadzona? A co z innymi oczekującymi? Nawet jej nie zaczną. Czy nie szkoda doświadczonych, wyszkolonych oddanych swojej pracy terapeutów, wolontariuszy, prywatnych i państwowych pieniędzy, a przede wszystkim małych pacjentów, którzy tracą szansę na leczenie i zdrowie?

Fundacja, nie tracąc nadziei, wciąż szuka nowej lokalizacji. Na swojej stronie internetowej opublikowała petycję skierowaną do Dyrekcji Lasów Miejskich oraz władz m.st. Warszawy prosząc o poparcie. Nie można pozostać obojętnym. Liczy się każdy głos.

Podpisz! http://bit.ly/2xZuJW1

 

Fot.: Hipoterapia Warszawa

 


 

 

Na ratunek Ośrodka Hipoterapii dla niepełnosprawnych dzieci komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na wio.waw.pl