-1°C pochmurno z przejaśnieniami

Najdłużej żyjemy w Warszawie

Społeczeństwo, Najdłużej żyjemy Warszawie - zdjęcie, fotografia

Listopad to wyjątkowy miesiąc skłaniający do przemyśleń i refleksji nad przemijaniem. W tym kontekście wydaje się, że Warszawa jest miastem przyjaznym dla życia.

Według dostępnych danych w minionych trzech latach (2015-2017) co roku odchodzi w stolicy około 19 tys. osób, co daje 52 osoby dziennie! Przy czym zdecydowana większość (ok. 13 tys.) stanowią osoby powyżej 70 roku życia. Czym „młodszy” przedział, tym ilość zgonów mniejsza, a przypadki śmierci dzieci w wieku 5-14 lat można dosłownie policzyć na palcach.

Średni wiek osoby zmarłej w dużych miastach Polski wynosi ok 77,5 roku, przy czym dla mężczyzn jest on równy ok. 72 lat, a dla kobiet – prawie 82. Widać więc od razu, że kobiety żyją znacznie dłużej. Co ciekawe, w Warszawie różnica ta jest trochę mniejsza: średni wiek umieralności mężczyzn to ok. 76 lat, kobiet – ponad 83 lata, co ogółem daje mniej więcej 80 lat. Ponadto, w minionych trzech latach w stolicy wiek ten był najwyższy spośród wszystkich dużych miast w Polsce – co oznacza, że ludzie żyją tu po prostu najdłużej – choć różnica nie jest wielka.

Odejdziemy teraz nieco od statystyk, choć nadal pozostaniemy w temacie dość prozaicznym, który – czy tego chcemy, czy nie – zawsze towarzyszy śmierci. Jest to kwestia pogrzebu. Często jego organizacja nie jest łatwa, zwłaszcza jeśli do kwestii formalnych doliczymy obciążenie emocjonalne. Dlatego warto mieć z tyłu głowy, do kogo najlepiej się zgłosić o pomoc w sprawach organizacyjnych. Jedną z takich instytucji jest Miejskie Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych Sp. z o.o., oferujące usługi pogrzebowe, a mające swoje placówki na terenie niemal całej Warszawy.

MPUK daje nam możliwość skupienia się na tym, co naprawdę ważne podczas okresu pożegnania zmarłego. Przejmuje bowiem na siebie większość obowiązków urzędowych i kompleksowo organizuje całą resztę. W jednym miejscu dokonamy wyboru trumny lub urny, nagrobku, tabliczki i kwiatów czy wynajmiemy samochód do przewozu. Ponadto MPUK zajmie się organizacją pogrzebu – świeckiego lub religijnego w jednym z wielu wyznań, poczęstunku dla gości po zakończonej ceremonii, itd. Jeśli z kolei mieszkasz daleko od miejsca pochówku bliskiej Ci osoby i nie możesz regularnie pielęgnować jej grobu – MPUK zrobi to za Ciebie. Krótko mówiąc, jest to firma oferująca kompleksowe usługi pogrzebowe, która pomoże Ci skupić się na tym, co w przeżywaniu śmierci bliskich najważniejsze.

Początki tej spółki sięgają roku 1945, kiedy to został powołany Miejski Zakład Pogrzebowy. W 1951 roku Zakład przekształcono w przedsiębiorstwo państwowe, a w 1976 r. zmieniono nazwę na Miejskie Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych (MPUK). Od 2002 roku firma jest spółką z o.o., której jedynym właścicielem jest Miasto Stołeczne Warszawa. MPUK ma więc długą historię, a co za tym idzie – doświadczenie w swojej branży. Dlatego też zakres ich usług jest szeroki, a jakość – najwyższa. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą MPUK-u bezpośrednio w 12 punktach usług pogrzebowych lub na stronie www Spółki.

Miejskie Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych Sp. z o.o.
ul. Nakielska 3
01-106 Warszawa
www.mpuk.pl

Sekretariat:
tel. (22) 836 69 12
e-mail: [email protected]

Najdłużej żyjemy w Warszawie komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na wio.waw.pl