9°C słabe opady deszczu

Nie segregujesz śmieci? Od nowego roku słono zapłacisz za ich wywóz...

NEWS, segregujesz śmieci nowego słono zapłacisz wywóz - zdjęcie, fotografia

Problem związany z wywozem śmieci w Warszawie zdaje się nie mieć końca. Jednym z najbardziej zaśmieconych regionów stolicy jest Mokotów. Kilka miesięcy temu informowaliśmy o tym, że miasto nie radzi sobie z organizacją sukcesywnego oczyszczania dzielnic. 
Wywóz śmieci to jedna kwestia, ale ich segregacja również nie szła warszawiakom najlepiej. Rząd postanowił przeciwdziałać takiemu stanowi rzeczy i od 2019 planuje wprowadzić wyższe opłaty za wywóz śmieci niesegregowanych. "Rzeczpospolita" donosi, że podwyżki opłat będą znaczne - za nieposegregowane śmieci zapłacimy cztery raz więcej niż za posegregowane! 
Projekt ustawy, którym niedługo zajmie się Sejm, zakłada zmianę w gminnym systemie odbierania odpadów. Każdy właścicel nieruchomości zostanie zobowiązany do segregowania śmieci. W wypadku gdyby ktoś nie chciał tego robić... będzie musiał słono zapłacić! Firmy zajmujące się wywozem odpadów będą mogły poinformować gminę, że dana osoba swoich śmieci nie selekcjonuje, a wtedy władze miasta będą mogły ukarać ją odpowiednio wysokimi stawkami za ich wywóz. 

Zrobiliśmy wśród warszawiaków sondę na ten temat. Przepytaliśmy ponad 20 osób mieszkajacych na osiedlach i we własnych domach. Wspólny mianownik tych wypowiedzi jest jeden: co z tego, że śmieci będą segregowane, kiedy i tak potem firmy śmieciarskie wrzucają wszystko do jednego wora.

- Przestałem segregować śmieci - mówi Jan Rozmaryn z osiedla na Targówku - kiedy zobaczyłem, jak z trzech pojemników na różne odpady cała zawartość ląduje w jednej śmieciarce!

- Nie mam zaufania do tego rozwiązania - mówi z kolei mieszkaniec willi na Mokotowie - bo widzę, jak traktowane są posegregowane śmieci niedaleko mnie, w spalarni na Zawodziu. Co jakiś czas wybucha tam pożar. Spadają na nas kilogramy czarnego pyłu. Co nam z segregacji, jak to wszystko idzie potem z dymem. Ludzie mówią, że dlatego, bo trzeba się tych zbelowanych śmieci pozbyć, a nikt ich nie chce odbierać...

Reszta wypowiedzi w naszej sondzie była dość podobna. Ciekawe co na ten temat sądzą kandydaci na prezydenta Warszawy...

Do tematu będziemy wracać.
 

Nie segregujesz śmieci? Od nowego roku słono zapłacisz za ich wywóz... komentarze opinie

  • gość 2018-10-08 10:24:31

    Segregowanie należy rozpocząć od zakupów , nie kupować artykułów spożywczych np. wody w pojemnikach plastykowych , unikać nadmiaru toreb z tworzyw sztucznych.W latach 70- tych ubiegłego wieku,kupowaliśmy mleko , przetwory mleczne i wody mineralne w szklanych opakowaniach zwrotnych i pomimo , że nie każdy miał samochód można było gospodarstwo domowe zaopatrzyć w te artykuły. Poza tym opakowania często nie są zgniatane,dlatego pojemniki na ich odbiór szybko się zapełniają.

  • gość 2018-10-08 11:04:08

    Przed wprowadzeniem ustawy o utrzymaniu czystości i i porządku odpady, dzielone były na 4 frakcje: tzw zmieszane, plastyk, papier, szkło. Po wprowadzeniu ustawy podzielono je na 3 frakcje: zmieszane ,. segregowane suche(plastyk, makulatura , puszki i inne) oraz szkło. Planowany podział na 5 frakcji nie zlikwiduje problemu, ponieważ do tej pory nie wybudowano nowej spalarni i kompostowni .. Poza tym należy już od przedszkola edukować ludzi ,że mają ograniczyć ilość opakowań bezzwrotnych, zgniatać puszki i pojemniki z tworzyw sztucznych, segregować makulaturę zgniatać kartony. Segregowane śmieci mogą być źródłem dochodu da przedsiębiorstw je odbierających, a nie zwiększonym kosztem dla gospodarstw domowych.

  • gość 2018-10-08 12:31:59

    Zapłaci PO, bo na Pradze Pd w Warszawie przez kilka lat nie udaŁO IM SIĘ POSTAWIĆ

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na wio.waw.pl