21°C rozproszone chmury

Niedoróbka werdyktu komisji

Prawo, Niedoróbka werdyktu komisji - zdjęcie, fotografia

Zastanawiam się, jak sądy administracyjne potraktują odwołania od decyzji komisji reprywatyzacyjnej kierowanej przez wiceministra P. Jakiego (z partii Solidarna Polska Zbigniewa Ziobry) w przypadku odebrania nieruchomości nie byłym właścicielom, a kolejnym właścicielom, którzy kupili nieruchomość w oparciu o wiarę publiczną ksiąg wieczystych. Komisja ministra P. Jakiego podważyła tę fundamentalną zasadę w obrocie nieruchomościami.

Zastanawiam się też, kto wypłaci odszkodowania za odebrane kamienice oraz za nakłady za ich remonty, często wielomilionowe. Taki problem dotyczy w szczególności kamienicy firmy Jowisz przy ul. Poznańskiej. Co będzie, jak sądy uchylą decyzje Komisji Reprywatyzacyjnej? Kto zapłaci wtedy odszkodowania za straty firmy Jowisz?

Ciekaw jestem też, co będzie, jak sądy utrzymają decyzję Komisji, tj. za jaką cenę Miasto wynajmie lokatorom mieszkania w tej ekskluzywnej i wyremontowanej kamienicy? Czy będzie to 6-8 zł/m2? Powstały tam marmurowe klatki, windy i podziemne garaże, które developer zamierzał sprzedawać nowym lokatorom za cenę ok. 200 tys. zł za jedno miejsce parkingowe. Rodzi się też pytanie, co będzie z umowami sprzedaży mieszkań w tym budynku, które zawarł developer?

Na dziś decyzja odebrania nieruchomości jest nieprawomocna (nie ostateczna), bo została zaskarżona do WSA, ale jednocześnie nadano tej decyzji klauzulę natychmiastowej wykonalności. Miasto powinno więc przejąć kamienicę w zarządzanie od firmy Jowisz, ale nic takiego dotychczas się nie stało.

Lokatorzy, którzy się nie wyprowadzili z budynku, nie wiedzą, komu mają płacić czynsz i w jakiej wysokości. Ponieważ remont kamienicy nie został dokończony, nie wiadomo teraz kto i kiedy go skończy i czy będzie ogrzewanie na zimę, bo obecnie go nie ma.

Pan minister Patryk Jaki uspokaja, że wszystko będzie okej, ale konkretów brak.


Niedoróbka werdyktu komisji komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na wio.waw.pl