20°C bezchmurnie

Rozpoczęcie konkursu na pomniki smoleńskie

NEWS, Rozpoczęcie konkursu pomniki smoleńskie - zdjęcie, fotografia

Poseł Jacek Sasin poinformował na konferencji prasowej o rozpoczęciu konkursu na pomniki smoleńskie. Obydwa pomniki, jeden poświęcony prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu, drugi – wszystkim ofiarom katastrofy, miałyby stanąć na Krakowskim Przedmieściu. W planach są dwie lokalizacje, Lecha Kaczyńskiego na osi ulicy Michała Tokarzewskiego-Karaszewicza, pomnik Ofiar Tragedii Smoleńskiej u zbiegu ulic Krakowskie Przedmieście i Karowej.

Zgłaszanie projektów potrwa do 26 maja. Na początku lipca zostanie zaprezentowana wstępna lista prac zakwalifikowanych do następnego etapu konkursu. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi jesienią. Na czele dwunastoosobowego jury konkursowego stanął Tadeusz Żuchowski - historyk sztuki,  profesor z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Konkurs jest otwarty dla wszystkich chętnych. Zostaną także wysłane zaproszenia do wybranych twórców.

Jak zapowiedział poseł Sasin zostanie wybrany projekt dający gwarancję wysokiej wartości artystycznej. Wybrany projekt zostanie nagrodzony. Nagroda główna wyniesie 80 tys. zł. Na nagrody i postępowanie konkursowe przeznaczono łącznie pół miliona złotych. Konkursy, a także wykonanie rzeźb będzie finansowane ze zbiórki publicznej, która rozpoczęła się w sierpniu 2016 roku. Prowadzi ją Komitet Budowy Pomników, który zawiązał się 28 kwietnia 2016 r. Na jego koncie znajduje się około 1,2 mln zł. Wg J. Sasina na realizację pomników potrzebne jest minimum 3 mln zł.

Podczas inauguracji Komitetu, prezes Jarosław Kaczyński wyraził nadzieję, że pomniki będą gotowe w 2018 r. w ósmą rocznicę tragedii smoleńskiej.

 

 

 

Rozpoczęcie konkursu na pomniki smoleńskie komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na wio.waw.pl

NEWS, - więcej informacji