21°C rozproszone chmury

Ruszył proces sądowy "Zielonych"

Polityka, Ruszył proces sądowy

W czerwcu 2016 r., podczas Marszu Godności, troje działaczy partii Zieloni trzymało transparent z napisem napis „Nie-podległa" oraz znakiem Polski Walczącej, na którym na końcu kotwicy namalowano symbole płci. Przez ten baner usłyszeli zarzuty. Dziś ruszył ich proces.

Oskarżeni za znieważenie znaku Polski Walczącej zostali: przewodnicząca partii Zielonych - pani Małgorzata Tracz, autorka transparentu - Elżbieta Hołoweńko i Marcin Krawczyk. Za nadużycie grozi im grzywna.

Członkowie partii podkreślają, że transparent został wykonany w 2013 roku i używano go podczas wielu innych demonstracji. Dopiero po 3 latach, po zmianie politycznej w Polsce, zaczął wyraźnie przeszkadzać.

Zarówno przewodnicząca partii, jak i autorka transparentu zaznaczają, że znieważenie znaku w żaden sposób nie było ich celem.

„Do partii Zielonych przyszłam, by walczyć o prawa kobiet. Wymyśliłam ten transparent, to był mój pomysł. To, że sprawa znalazła się w sądzie, dotyka mnie też osobiście, bo nigdy w życiu nie przyszłoby mi do głowy, żeby znieważać ten znak. Moja ukochana babcia, moja mama która zmarła parę dni temu, brały udział w powstaniu” - mówiła Elżbieta Hołoweńko.

Tuż przed procesem przed śródmiejskim sądem odbyła się pikieta partii jako wyraz solidarności z aktywistami.

 

Fot. Małgorzata Tracz, Pixabay

 

Ruszył proces sądowy "Zielonych" komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na wio.waw.pl