4°C pochmurno z przejaśnieniami

Stawy Borki - malownicze miejsce, ukochane przez warszawiaków. Czy grozi mu zagłada?

Stawy BORKI w powiecie żyrardowskim to miejsce uwielbiane przez wielu mieszkańców Warszawy. To tutaj na czterech stawach padają wędkarskie rekordy. Urocze zakątki przez swój półdziki charakter są wspaniałym siedliskiem dla ptaków i innych zwierząt. Spotkać tu można bielika, rybołowa, bąka, czy żurawia i wiele innych gatunków ptaków oraz ssaków.

Tutaj powstała Ostoja Ptaków Stawy BORKI. Prowadzone są zajęcia edukacyjne dla dzieci i dorosłych. Organizowane akcje budowy domków dla ptaków, budowy karmników oraz akcje dokarmiania ptaków zimą.

Obecnie ta perła przyrodnicza centralnej Polski jest poważnie zagrożona.

- W wyniku przebudowy Trasy Katowickiej i zmiany jej na S8, budowy rowu odprowadzającego wodę z trasy do rzeki Pisi Gągoliny (rów ok 3 kilometrów) zostaliśmy odcięci od dopływu wody do stawów. Jakby tego było jeszcze mało, to rów ten biegnie bezpośrednio przy przy naszych łąkach i pierwszym stawie, który w systemie kaskadowym jest stawem zasilającym kolejne stawy. Ten rów również osusza i zabiera nam wodę z naszych łąk i odprowadza ją do rzeki Pisi – czytamy na FB Stawy Borki.

Wykonawca przebudowy S8, rów pogłębił i poszerzył, przez co obciął o ok. 120 cm groblę pomiędzy stawem a rowem. To naruszyło strukturę grobli istniejącej od dziesięcioleci, usunięto warstwę trawy, krzaki z korzeniami umacniającymi strukturę grobli. Przez zwężoną groblę woda ze stawu przesiąka do rowu. Ziemia z burty rowu się obsuwa i grozi w konsekwencji przerwaniem grobli.

- Taka sytuacja już spowodowała drastyczny spadek poziomu wody w stawach, pojawiają się łachy, za chwilę ryby padną, stawy zaczną wysychać i zarastać. Będzie to koniec Stawów BORKI...

 

 

 

 

źródło: FB


 

Stawy Borki - malownicze miejsce, ukochane przez warszawiaków. Czy grozi mu zagłada? komentarze opinie

  • gość 2018-07-12 00:02:29

    jakie rozwiązanie może przynieść ratunek? bo nic o tym nie ma w artykule? przez co jest mało czytelny przekaz :-(

  • gość 2018-07-12 21:07:24

    No i pięknie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na wio.waw.pl