17°C pochmurno z przejaśnieniami

Szczątki siedmiu osób znalezione przez IPN

  • Fotka nr 0 z 5
  • Fotka nr 1 z 5
  • Fotka nr 2 z 5
  • Fotka nr 3 z 5
  • Fotka nr 4 z 5

Instytut Pamięci Narodowej przeprowadził drugi etap prac ekshumacyjnych w kwaterze 45N Cmentarza Bródnowskiego w Warszawie. Prace prowadzone były przez Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN, którym kieruje prof. Krzysztof Szwagrzyk. 

Jak informuje IPN, podczas trzech dni prac ujawniono w sumie osiem szkieletów ludzkich. Oględziny sądowo-medyczne jednego z ekshumowanych szkieletów wykazały ślad po postrzale w tylnej części czaszki. Przy jednym ze szkieletów odnaleziono ryngraf z Matką Boską Częstochowską.

Celem tych działań było odnalezienie szczątków więźniów straconych w więzieniu przy ul. 11 Listopada na warszawskiej Pradze w 1946 roku, a następnie pogrzebanych na terenie Cmentarza Bródnowskiego.

Pierwszy etap prac poszukiwawczych na terenie kwatery 45N na warszawskim Bródnie prowadzono w lipcu 2015 roku. Odnaleziono wówczas kwaterę więziennych pochówków osób straconych i zmarłych w praskim więzieniu przy ul. 11 Listopada. W jamach grobowych odkryto szczątki sześciu osób dorosłych i jednego dziecka. Przy jednej z osób dorosłych znaleziono szczoteczkę do zębów, należącą do por. Zygmunta Kęski. Trzy osoby spośród odnalezionych zabito „metodą katyńską”, tzn. strzałem w potylicę.

Kolejne poszukiwania będa prowadzone na Łączce Cmentarza Wojskowego na Powązkach już 18 kwietnia. Dotyczą one m.in. gen. Augusta Emila Fieldorfa „Nila” – szefa Kedywu Komendy Głównej AK, rtm. Witolda Pileckiego, a także płk. Łukasza Cieplińskiego i jego współpracowników z IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”.

 

 

 

Źródło: IPN

Szczątki siedmiu osób znalezione przez IPN komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Historia warszawy, - więcej informacji