Pierwsza grupa żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej zakończyła szkolenie z zakresu współdziałania z innymi służbami w przypadku wystąpienia pożaru, klęski żywiołowej lub innego miejscowego zagrożenia. Wśród nich znalazł się szeregowy Radosław Kuzia żołnierz OT, z 64 batalionu lekkiej piechoty z Płocka.
Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej (WOT) są coraz częściej angażowani we wsparcie społeczności lokalnych w przypadku wystąpienia sytuacji kryzysowych. Tego typu działania są praktycznym wymiarem misji formacji jaką jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności.
Stale wzrasta liczebność formacji, a co za tym idzie zwiększa się nasycenie terenu żołnierzami OT. Zgodnie z przewidywaniami dowództwa WOT, żołnierze formacji są często pierwszymi lub jednymi z pierwszych na miejscu zdarzeń (wypadki, pożary i inne). Dlatego tak ważne jest, aby posiadali oni umiejętności i kwalifikacje do działania w sytuacjach kryzysowych. Tego typu umiejętności, nazywane w WOT „podwójnego zastosowania” mogę być niezbędne tak w czasie pokoju jak i w działaniach bojowych.
W Szkole Specjalistów Pożarnictwa na terenie Centrum Szkolenia Logistyki w Grudziądzu zakończyło się szkolenie żołnierzy WOT – specjalistów
z zakresu ratownictwa w czasie akcji ratowniczo–gaśniczych. Szkolenie trwało od 15 lipca do 2 sierpnia br., w którym uczestniczyło 30 żołnierzy WOT z trzynastu brygad OT oraz Centrum Szkolenia WOT.
Jak zauważył dowódca WOT gen. dyw. Wiesław Kukuła: – Przeprowadzone szkolenie w istotny sposób przyczynia się do budowy kompetencji żołnierzy OT w zakresie prowadzenia działań gaśniczych i ratowniczych. Kompetencje te nie tylko wzmacniają potencjał Sił Zbrojnych, ale również czynią silniejszymi i bezpieczniejszymi lokalne społeczności. Są klasycznym przykładem kwalifikacji i zdolności podwójnego zastosowania niezbędnych dla obywateli-żołnierzy wchodzących w skład najmłodszego rodzaju sił zbrojnych. Wyrażam wyrazy wdzięczności dla kierowanego przez płk. Andrzeja Nawrockiego Inspektoratu Wojskowej Ochrony Przeciwpożarowej, a także kadry Centrum Szkolenia Logistyki w Grudziądzu za zaprojektowanie i przeprowadzenie kursu.
Dzięki kursowi, poznałem sposoby współdziałania ze strażą pożarną. Zapoznałem się ze sprzętem, którego używa się do usuwania skutków klęsk żywiołowych, gdzie nauczyłem się jego obsługi. Zdobyta wiedza pozwoli mi na przekazanie umiejętności innym żołnierzom w mojej jednostce. Cieszę się, że podczas kursu miałem możliwość działania z innymi służbami. – dodaje szer. Radosław Kuzia żołnierz OT, z 64 blp z Płocka.
Szkolenie to jest specjalną edycją kursu sprofilowanego pod potrzeby WOT. Z uwagi na fakt, iż było organizowane po raz pierwszy jego dodatkowym celem było pozyskanie wniosków umożliwiających budowę docelowego modelu szkolenia w tym zakresie dla żołnierzy WOT. Kurs był nastawiony na zdobycie praktycznych umiejętności. Największy nacisk położono na naukę zwalczania pożarów oraz działań ratowniczych realizowanych z wykorzystaniem sprzętu, którym dysponuje WOT.
Organizatorem szkolenia było Centrum Logistyki w Grudziądzu, a w jego ramach Szkoła Specjalistów Pożarnictwa, do której głównych zadań należy m.in. szkolenie żołnierzy i pracowników wojska na kursach specjalistycznych i doskonalących w zawodzie strażaka. Szkoła dysponuje rozległym zapleczem, na terenie którego znajdują się m.in. trzy trenażery statków powietrznych, komora treningowa oraz dwa tory ćwiczeń o długości 150 m.
ppor. Jolanta MACIASZEK
OFICER PRASOWY
6 MAZOWIECKA BRYGADA
OBRONY TERYTORIALNEJ
tel. kom. 887 335 612
email: [email protected]
FB: Wojska-Obrony-Terytorialnej
TT: @terytorialsi
"Zawsze gotowi, zawsze blisko!"
Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?
Szkolenie kryzysowe Terytorials komentarze opinie