7°C słabe opady deszczu

Ukryta szubienica na Rakowickiej. Stracono tam setki Polaków

Historia Warszawy, Ukryta szubienica Rakowickiej Stracono setki Polaków - zdjęcie, fotografia

W czwartek, podczas budowy Muzeum Żołnierzy Wyklętych w dawnym areszcie przy ulicy Rakowieckiej znaleziono ukryte części szubienicy. Na niej stracono generała Augusta Fieldorfa "Nila".

Trop podjął Władysław Bartoszewski, który był więźniem na Rakowickiej w okresie stalinowskim. W telewizji publicznej opowiadał jak to pracując wówczas  jako więzień na terenie drukarni, dostał informację, że w piwnicy powieszono generała. Bartoszewski opisał miejsce śmierci generała na tyle szczegółowo, że udało się znaleźć ukrytą wnękę, która kiedyś służyła za zapadnię podczas egzekucji.

Wszystko znajdowało się w obecnej siłowni. Pod wykładziną znaleziono wyróżniający się fragment - beton, który był wyraźnie inny niż położone wcześniej lastryko. Niżej znajduje się podłoga ceglana. W miejscu, gdzie była ukryta zapadnia wraz z częściami szubienicy cegły opadały lekko w dół. „Wszystkie części szubienicy zostały skute, wrzucone do tego dołu, a potem zasypane gruzem i zabetonowane, równo z posadzką” - opisywał dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, Jacek Pawłowicz.

Szubienica prawdopodobnie została zainstalowana jeszcze przed wojną. Jest całkowicie oryginalna. Oprócz samej zapadni znaleziono bloczki na których wisiała lina oraz kołowrót do jej podciągania. „Każdy element tego co odnaleźliśmy jest przedmiotem, który był wykorzystywany do mordowania Polaków” - zwraca uwagę dyrektor muzeum.

Szubienica była utrzymywana w tajemnicy. Była nienaruszona do  1994 roku, po czym w pomieszczeniu urządzono siłownię. Nikt z funkcjonariuszy SW nie przekazał informacji o szubienicy, nie zachowały się także żadne plany, które wskazywałyby m.in. miejsce straceń lub zostały zniszczone, tak jak wiele innych dokumentów z tamtego okresu.

Kompleks byłego aresztu to miejsce, w którym przetrzymywano, torturowano i mordowano żołnierzy II konspiracji w okresie stalinizmu PRL. Wciąż poszukiwane są szczątki zamordowanych oraz dawne pomieszczenia użytkowe aresztu, jak np. zawalone tunele podziemne.

Ukryta szubienica na Rakowickiej. Stracono tam setki Polaków komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na wio.waw.pl