5°C mgła

Wojciech Kozak - Ograniczyć Smog najlepiej w Rok, góra Dwa.

Polityka, Wojciech Kozak Ograniczyć najlepiej góra - zdjęcie, fotografia

Żeby Warszawa szybciej się rozwijała potrzeba wdrożyć nowe sposoby rozwiązywania problemów.

Żeby zmniejszyć korki nie trzeba poszerzać ulic, bo to jest mało realne i kosztowne, tylko ograniczyć wjazd samochodów do Warszawy i zaproponować by ich pasażerowie przesiedli się do komunikacji miejskiej. W tym celu należy wraz z gminami sąsiednimi zorganizować system parkingów metropolitalnych w Warszawie i w gminach sąsiednich, przystankach autobusowych I przystankach kolejowych wzdłuż tras wjazdowych do miasta. Do Warszawy wjeżdża bowiem 400 tys. samochodów dziennie i stanowią one 40% ruchu w mieście. Wtedy priorytetem nie będą nowe mosty (poza oczywistym dokończeniem Mostu południowego w osi trasy S2) i co równie ważne, znacznie spadnie ilość smogu.

W niedalekiej przyszłości należy ograniczyć wjazd do centrum miasta samochodów o wysokiej emisji spalin (starych).

Poddaję pod rozwagę, by wprowadzić nowoczesny środek komunikacji w postaci auto-trolejbusów. Są 40% tańsze w zakupie od elektrobusów oraz tańsze w eksploatacji od autobusów spalinowych. Auto-trolejbusy są znacznie tańsze inwestycyjnie od tramwajów. Auto trolejbusy mogą przejechać bez sieci na akumulatorach ok. 20 km. Miasta w Europie przechodzą obecnie na ten system, a w Polsce realizuje to np. Trójmiasto I Lublin.

Można też szybko ograniczyć w mieście smog przez dotacje do kosztów zmiany węgla na pelety z drewna. Są 20-30 krotnie mniej emisyjne pyłowo i w zakresie substancji szkodliwych. Tak można Ograniczyć Smog najlepiej w Rok, góra Dwa.

Docelowo należy wymienić piece węglowe na gazowe lub elektryczne. Można też taki program uruchomić dla termomodernizacji. Taniej jest bowiem oszczędzać, a przy okazji może być ładniej.

Należy też ograniczyć spalanie śmieci, szczególnie plastików przez ich kupowanie przez Miasto, a raczej wymianę na bon, za który będzie można kupić zieleń. Czyli Zieleń zamiast Śmieci!

Ostatnie video - filmy na wio.waw.pl