3°C mgła

Wojciech Kozak - zwiększyć wartość bonu żłobkowego

Wybory samorządowe 2018, Wojciech Kozak zwiększyć wartość żłobkowego - zdjęcie, fotografia

W Warszawie mamy 63 żłobki publiczne. Uczęszcza do nich tylko 7341 dzieci. Choć dzieci w tym wieku jest w Warszawie ok. 48 tys. Nie jest zatem prawdą, że oczkujących na żłobek jest 7,5 tys. dzieci i wystarczy rozwiązać problem budując 50 żłobków po 150 dzieci za 600 mln zł, bo jeden żłobek na 150 dzieci kosztuje około 12 mln zł bez gruntu.

Do rozwiązania problemu nie wystarczy też wybudować 2 żłobki w każdej dzielnicy. Są przecież dzielnice, które mają wystarczającą ilość żłobków i takie z dużym deficytem w tym zakresie.

Bieżący koszt utrzymania miejskiego żłobka przypadający na jedno dziecko wynosi 16,6 tys. zł rocznie tj. 1400 zł miesięcznie.

Faktyczne koszty są wyższe, bo trzeba do tego doliczyć amortyzację budynku przyjmując 2% i oprocentowanie kredytu na jego budowę przynajmniej 3,5%. Razem koszty dodatkowe wyniosą ok. 400 zł na dziecko miesięcznie. Czyli razem koszt to 1800 zł miesięcznie na jedno dziecko.

Ale to nie są wszystkie koszty. Trzeba jeszcze doliczyć obsługę finansowo księgową żłobków czynioną przez odrębnie finansowane biuro oraz koszty szkolenia kadry ujęte w jeszcze innej pozycji budżetowej. Pewnie można się doszukać jeszcze innych kosztów. Łączny koszt utrzymania dziecka w żłobku wynosi zatem ok. 2000 zł miesięcznie dla 7341 dzieci.

Za pozostałe dzieci ich rodzice muszą płacić komercyjnie ok. 1500 zł za dziecko miesięcznie. Czyli tak naprawdę mniej, niż wynosi koszt utrzymania jednego dziecka w żłobku miejskim.

Niedawno Rada Warszawy podjęła uchwałę o wsparciu tych rodziców bonem żłobkowym w kwocie 400 zł miesięcznie na jedno dziecko, co ma obciążyć budżet o 22 mln zł i wystarczy tylko na ok. 4 tys. dzieci.

Co z resztą?

Budowa nowych żłobków ma niewielki sens, bo to jest drogie rozwiązanie oraz trzeba będzie na nie czekać kilka lat, a problem jest palący i trzeba go rozwiązać natychmiast.

Trzeba pomóc solidarnie w ich wychowaniu wszystkich dzieci.

Dlatego proponujemy podniesienie kwotę bonu z 400 zł na 1000-1200 zł zależnie od poziomu dochodów w rodzinie.

 

Uatrakcyjni to zdecydowanie rynek żłobków prywatnych, przez co zmniejszy się konieczność budowy ich przez Miasto. Uczciwie trzeba przyznać, że ten proces też będzie trochę trwać. Dlatego już należy promować ideę by powstawały mini żłobki do 5 dzieci prowadzone przez tzw. dziennych opiekunów w lokalach prywatnych, często własnych. To tanie i szybkie rozwiązanie na które pozwala obecne prawo. Miasto uruchomiło pilotaż takiego rozwiązania, ale w ograniczonej skali dla 135 dzieci, gdy tu potrzeba ok. 100 razy więcej.

Ciekawostką jest, że koszt łączny na jedno dziecko wyniósł w takim żłobku tylko 1200 zł miesięcznie. W takiej kwocie więc proponujemy maksymalną wartość bonu żłobkowego. Kolejną ciekawostką jest, że w publicznych żłobkach na jedną osobę obsługi przypada 6 dzieci, a taki opiekun ma pod sobą tylko 5 dzieci.

Jest to rozwiązanie, które z uwagi na małą liczbę dzieci w grupie ogranicza rozwój wszelkich infekcji i rodzicie nie muszą się na okoliczność chorób dzieci zwalniać z pracy, przez co nie są obniżone ich dochody, a zatem i dochody miasta, bo miasto ma duży wpływ do budżetu z tytułu PITów.

Gdyby założyć, że rodzicie zwalniają się z pracy z tytułu choroby dziecka 12 dni w roku, czyli 1 dzień w miesiącu, czyli ok. 5% czasu pracy, to ich dochody i podatki do miasta też spadną o 5%. Trzeba wiedzieć, że dochody miasta z PIT wynoszą 5,4 mld złotych, zatem 5% to 270 mln złotych mniej w budżecie miasta. A przecież nie musi tak być.  

Łączny koszt operacji bon żłobkowy tylko dla 7,5 tys. dzieci to ok. 100 mln zł rocznie.

Gdyby w to miejsce wybudować 50 żłobków miejskich dla 7,5 tys. dzieci, to łączny koszt ich utrzymania wyniósłby 180 mln zł rocznie.

Zatem można w tym systemie „zarobić” coś dla Miasta, a wszyscy mogą być szczęśliwi.

Zatem zróbmy coś szybciej, taniej i lepiej, bo mądrzej. Podobnie jest z przedszkolami, ale o tym kolejnym razem.

Ostatnie video - filmy na wio.waw.pl