6°C bezchmurnie

Zaległy urlop przepadnie szybciej. Rząd szykuje zmiany w Kodeksie pracy

Prawo, Zaległy urlop przepadnie szybciej Rząd szykuje zmiany Kodeksie pracy - zdjęcie, fotografia

Rząd przygotowuje zmiany w Kodeksie pracy. Jak donosi BusinessInsider główne zmiany jakie mają wejść w życie będą dotyczyły dni urlopowych, które przysługują pracownikom.

Po pierwsze, wszystkim przysługiwać ma 26 dni wolnego od pracy w ciągu roku kalendarzowego. Aktualnie jest tak, że do 10 lat przepracowanych przysługuje pracownikowi 20 dni urlopu wypoczynkowego. Gdy przepracujemy więcej niż 10 lat nasz urlop zwiększa się o 6 dni, czyli mamy 26 dni wolnego.

Po drugie, przysługujące nam dni urlopowe musimy wykorzystać najpóźniej do końca pierwszego kwartału kolejnego roku kalendarzowego. Jeśli tego nie zrobimy, dni urlopowe przepadają. Jednak oczywiście będziemy mogli w takiej sytuacji wystąpić do pracodawcy o finansowe zadośćuczynienie. W kwocie dwukrotnie wyższej do świadczenia urlopowego. Dotychczas zaległy urlop mogliśmy wykorzystać do końca września następnego roku.

O ile pierwsza wyżej wymieniona zdania jest dla pracowników korzystna, to już druga nie koniecznie, a przynajmniej nie wszyscy mogą być z niej zadowoleni.

Zaległy urlop przepadnie szybciej. Rząd szykuje zmiany w Kodeksie pracy komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na wio.waw.pl