7°C słabe opady deszczu

Dwa Mazowsza, dwie unijne kasy, dwie satysfakcje w jednym województwie

Inwestycje, Mazowsza unijne satysfakcje jednym województwie - zdjęcie, fotografia

Podział Mazowsza na dwie części - Warszawa z sąsiednimi powiatami oraz pozostała część województwa, tzw. obrzeża – został praktycznie przyklepany. Taka jest decyzja Eurostatu, a jego przewodnicząca Tina Vandewiele potwierdziła, że jest ona faktycznie finalizowana.

Jaka korzyść dla Mazowsza, poza tym że obecny marszałek i wojewoda nie zasiądą na dwóch stołkach? Taka ano, że nasze województwo dostanie więcej środków unijnych po 2020 r. na rozbudowę infrastruktury. Województwo w całości, bowiem podział statystyczny, o jakim tu mówimy, nie oznacza podziału administracyjnego.

Oczywiście ostateczna decyzje musi podjąć jeszcze Komisja Europejska, ale tu przeszkód raczej nie będzie. Z prostej przyczyny: Mazowsze to jeden z najszybciej i najdynamiczniej rozwijających się regionów Unii Europejskiej, jeśli chodzi o dochód narodowy na głowę mieszkańca. Np. w 2014 r. wyniósł on 108 proc. średniej unijnej, czyli jest to wzrost o ponad 25 punktów procentowych, co daje Mazowszu pierwsze miejsce wśród 275 unijnych regionów.

Zresztą widać to gołym okiem, nie trzeba statystyk. Przedstawiciele UE wizytowali te tereny incognito, nim podjęto właściwą decyzję. Polska dostanie w ten sposób 17 regionalnych programów operacyjnych, czyli o jeden więcej niż do tej pory. Co jest ważne ze względu na sposób i tryb przyznawania funduszy na te programy. Jednym słowem – można dostać więcej. I o to chodzi. Zwłaszcza że skorzystają na tym owe tzw. obrzeża, które do tej pory były z lekka niedoinwestowane.

I na koniec jedną rzecz trzeba powiedzieć… W doprowadzeniu do takiej decyzji wielką rolę odegrał marszałek województwa Adam Struzik, który potrafił zjednoczyć wokół tego celu – na różnych poziomach i w różnych konfiguracjach – wszystkie praktycznie opcje polityczne w kraju i w Brukseli. Taki „drobiazg”, a tak cholernie ważny. Mam nadzieję, że obecna młocka parlamentarna tego nie zniweczy…

WOJCIECH PIELECKI

Fot. szerokiejdrogi.pl

 

Dwa Mazowsza, dwie unijne kasy, dwie satysfakcje w jednym województwie komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na wio.waw.pl