4°C pochmurno z przejaśnieniami

Kolejny krok w stronę budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego

Lotniska, Kolejny stronę budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego - zdjęcie, fotografia

W miniony czwartek rząd przyjął projekt specustawy o Centralnym Porcie Komunikacyjnym. Ma ona pozwolić na szybszą i sprawniejszą budowę CPK. Dzięki specustawie określono zasady przygotowania, finansowania i realizacji inwestycji oraz infrastruktury towarzyszącej, bez której cała inwestycja nie miałaby sensu. Równie kluczowe bowiem w tym przypadku jest zapewnienie odpowiedniego dojazdu i transportu na lotnisko.

Lokalizacja CPK

Już za kilka tygodni, najprawdopodobniej w połowie maja, zakończą się badania lokalizacyjne dla przyszłej inwestycji. Na chwilę obecną miejscowość Stanisławów (gmina Baranów, nieopodal Grodziska Mazowieckiego) brana jest pod uwagę w pierwszej kolejności. Przyjęta specustawa umożliwi szybszy wykup gruntów pod budowę, jednak i tak pełnomocnik rządu ds. CPK Mikołaj Wild zakłada że negocjacje z właścicielami gruntów potrwają około dwóch lat. Tak więc sama budowa mogłaby się rozpocząć najwcześniej w 2020 roku.


Koszt budowy CPK

Koszty które trzeba będzie ponieść na budowę Centralnego Portu Komunikacyjnego szacuje się w granicach 30-35 miliardów złotych. Znaczną część tej kwoty pochłonie budowa samego portu lotniczego. Jednak ponad 1/3 kosztów to budowa infrastruktury towarzyszącej. Czyli połączenia kolejowe i drogowe. Z Warszawy do CPK będzie około 40. Dzięki nowym połączeniom kolejowym mamy szybko dojechać ze stolicy czy Łodzi.

Pieniądze na budowę CPK ma zapewnić rząd przy współpracy z inwestorami komercyjnymi. Z Unii Europejskiej nie możemy liczyć na pieniądze. Jednak na budowę infrastruktury kolejowej jest możliwość otrzymania dotacji z UE i z pewnością rząd będzie z takiej możliwości chciał skorzystać.

Powstanie nowe miasto „Airport City” i nowe miejsca pracy

Przy CPK ma powstać nowe miasto „Airport City”, które może w przyszłości liczyć nawet do 50 tysięcy mieszkańców. Ta ogromna inwestycja to również nowe miejsca pracy. Pełnomocnik rządu ds. budowy CPK zakłada, że dzięki niej powstanie bezpośrednio około 37 tysięcy nowych miejsc pracy, a pośrednio nawet do 150 tysięcy.


Według planów budowa CPK ruszyć ma w 2020 roku i potrwać do 2027 roku. Nowy, wielki port lotniczy, ma obsługiwać na początku około 45 milionów pasażerów rocznie. A docelowo nawet do 100 milionów. Dzięki czemu stanie się jednym z największych lotnisk w Europie. Dla porównania londyńskie Heathrow aktualnie obsługuje około 75 milionów pasażerów rocznie.

 


Kolejny krok w stronę budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego komentarze opinie

  • droma - niezalogowany 2018-04-29 14:36:17

    i widzisz lemi to nie trudno ze pis polski rzad buduje a popaprancy tylko zarli u sowy ,czy widzisz roznice ,co ?...

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na wio.waw.pl