-1°C pochmurno z przejaśnieniami

"Nasze bojownice" z okazji stulecia uzyskania przez Polki praw wyborczych! To warto zobaczyć.

Kiedy: 2018-11-07 , godzina: 18:30

Setna rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę to jednocześnie setna rocznica uzyskania przez kobiety w Polsce praw wyborczych. Jest to więc dobry moment do tego, aby przypomnieć sobie bohaterki ówczesnych wydarzeń oraz ich walkę o prawa kobiet. 

Dom Spotkań z Historią, Fundacja na rzecz Równości i Emancypacji STER, a także Fundacja Warszawa jest kobietą przygotowały wystawę "Nasze bojownice", która tytułem odnosi się do książki prozaiczki i publicystki Cecylii Walewskiej pt. "W walce o równe prawa. Nasze bojownice". Autorki projektu - Agnieszka Grzybek i Anna Czerwińska skupiły się na drodze Polek do emancypacji. W wystawie ukazane są postacie takich osób, jak Kazimiera Bujwidowa, Paulina Kuczalska-Reinschmidt, Maria Dulębianka, Justyna Budzińska-Tylicka bądź Aleksandra Piłsudska; zaprezentowano również kłopoty, z którymi borykały się one na swojej drodze do równouprawnienia. 

Skrócona historia Naszych Bojownic.

Wystawa ukazywać będzie etapy walki kobiet o równouprawnienie. Walka zaczęła się od zyskania samodzielności ekonomicznej Polek, by potem przejść do dostępu do edukacji oraz pracy zarobkowej. Dopiero po 1905 roku postulat przyznania kobietom praw wyborczych zmienił się w główny fragment programu równouprawnienia. Dekret z 28 listopada 1918 roku o ordynacji do Sejmu Ustawodawczego traktujący o nadaniu praw wyborczych wszystkim obywatelom kraju zakończył się sukcesem. 

Na wystawie będzie można oglądać ulotki, plakaty, ogłoszenia i wycinki z prasy kobiecej z tamtych czasów. Narrację uzupełnią cytaty wymienionych wyżej działaczek, a także ich współczesne portrety, które stworzyła Beata Sosnowska. Wszystko zaprojektowane zostało w trzech kolorach: bieli, zieleni i fiolecie, które są symbolem walki o prawa kobiet. 

Kiedy i gdzie? 

Wystawę będzie można podziwiać od 7 listopada do 10 grudnia bieżącego roku. Pierwszy wernisaż odbędzie się 7.11.18 roku (środa) o godz. 18.30 w Galerii W-Z przy placu Zamkowym. Wydarzenie towarzyszące "Orężem, piórem i pazurem" będzie miało miejsce 25.11.18 roku (niedziela) od 12.00 do 16.00 - to kuratorskie oprowadzenie po wystawie i performatywna akcja, która przypomni najistotniejsze postulaty oraz postacie polskiego ruchu kobiecego u progu niepodległości. Wstęp jest bezpłatny. 

Kto? 

  • Autorki: Anna Czerwińska i Agnieszka Grzybek; 
  • Kuratorki: Alicja Smotryś i Kinga Sochacka; 
  • Rysunki: Beata Sosnowska; 
  • Redakcja: Marcin Czajkowski; 
  • Projekt Graficzny: Karolina Sosnowska. 

Fot. stolicawolnosci.pl 

"Nasze bojownice" z okazji stulecia uzyskania przez Polki praw wyborczych! To warto zobaczyć. komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na wio.waw.pl