-1°C pochmurno z przejaśnieniami

Projekt e-zdrowie „INFLANCKA”czyli pionierska inicjatywa Szpitala Specjalistycznego „Inflancka”

Zdrowie, Projekt zdrowie „INFLANCKA”czyli pionierska inicjatywa Szpitala Specjalistycznego „Inflancka” - zdjęcie, fotografia

XXI wiek upływa pod znakiem technologii. Internetowo można już wypożyczać książki, składać wnioski uczelniane czy rejestrować się na wybory. Szpitale dotychczas pozostały wierne papierowej tradycji. Wszystkie prócz jednego. Doskonale wszystkim znany Szpital Specjalistyczny „Inflancka” im. Krysi Niżyńskiej zdecydował się pójść o krok dalej i wprowadzić zupełnie pionierski w naszym kraju system e-usług. Projekt powstał w oparciu o dofinansowanie z Unii Europejskiej i tak naprawdę, jego głównym założeniem jest… uczynienie życia pacjentów prostszym i przyjemniejszym. Na czym więc dokładnie polega istota projektu e-zdrowie i dlaczego była to zmiana, na która czekaliśmy już od dawna?

E-usługi zapewniają możliwość rejestracji na badania czy zapisania się do szkoły rodzenia bez wychodzenia z domu. To samo tyczy się odbioru wyników. Nie tylko, zresztą. Mówimy o danych medycznych, calutkiej dokumentacji oraz dostępie do różnorakich informacji medycznych. Co więcej, za pomocą specjalnej Elektronicznej Skrzynki Podawczej powstaje możliwość złożenia pisma, co dotychczas było możliwe jedynie osobiście lub drogą pocztową. E-usługi będą pełnić więc funkcję nie tylko informacyjną, usługową ale i komunikacyjną. W szpitalu pojawią się również elektroniczne kioski, stanowiące alternatywę dla stania w kolejce. Oczywiście, Szpital pozostając w doskonałej komunikacji z pacjentami, wziął pod uwagę wierność niektórych pacjentów wobec tradycyjnych metod. Stąd, pacjenci mogą samodzielnie wybrać metodę. Skuteczność komunikacji pomiędzy pacjentami a Szpitalem widać i w genezie projektu. Jest on, albowiem, odpowiedzią na częste zapytania o działalność Szpitala w Internecie. Następstwem pytań była szczegółowa ankieta.

Przykładowo, pacjenci skarżyli się na brak całodobowej łączności ze Szpitalem. Projekt e-zdrowie automatycznie ten kłopot rozwiązuje. Zapotrzebowanie na e-portal dla kobiet w ciąży czy e-informator rosło z dnia na dzień i Szpital – po raz kolejny – posłuchał głosu swoich pacjentów. Innym przykładem jest stworzenie cyklu artykułów dla przyszłych ojców. Właśnie ze względu na zaobserwowanie u mężczyzn zainteresowanie takową tematyką. Na uwagę zasługuje także fakt, że załatwiając sprawę przez Internet, jesteśmy w stanie załatwić ją od początku do końca. Nie następuje w połowie konieczność udania się do placówki, jak to bywa wielokrotnie w przypadku urzędów. Zrozumiałe obawy idące w parze z postępującą technologią, nie mają jednak w przypadku usług e-zdrowie żadnych podstaw. Przedsięwzięcie nie spowoduje cięć w kadrach ani redukcji personelu. Dyrekcja Szpitala wielokrotnie podkreśla, że nie chodzi o zastąpienie tradycyjnych rozwiązań oraz personelu, a jedynie o usprawnienie procedur. System jest szybki i przejrzysty, co znacznie ułatwia realizację zadań pracownikom oraz… umożliwia wykonanie ich większej ilości w krótszym czasie. To z kolei zwiększa produktywność.

Projekt e-usług jest potężnym ukłonem w stronę wszystkich pacjentów z ograniczoną mobilnością a także w kierunki niepełnosprawnych i kobiet w ciąży. O ile dla przeciętnej osoby stanie w kolejce i jechanie zatłoczonym środkiem komunikacji może być – co najmniej – uciążliwe, tak dla osób starszych i kobiet w ciąży często bywa groźne. Często dochodzi do upadków i omdleń spowodowanych napiętym harmonogramem dnia i długim staniem w kolejkach. Zwłaszcza przy wysokich temperaturach. Szpital Specjalistyczny „Inflancka” nie tylko wychodzi na spotkanie pacjentom ale i stosuje środki zapobiegawcze, dbając o ich potrzeby i bezpieczeństwo. Projekt został zrealizowany dzięki zsumowaniu środków Szpitala oraz środków Unii Europejskiej o łącznej kwocie 5 milionów złotych. Zwłaszcza, że kwestią nie jest tutaj uczenie się na błędach – jak to bardzo często ma miejsce – a prewencja. To zręczna odpowiedź na potrzeby pacjentów i przy dobrych wiatrach, niedługo zobaczymy inne szpitale idące śladem Szpitalu Specjalistycznego „Inflancka” im. Krysi Niżyńskiej.


Szpital przy Inflanckiej: http://www.szpital-inflancka.pl/

Program funduszy dla województwa mazowieckiego: https://www.funduszedlamazowsza.eu/

Projekt e-zdrowie „INFLANCKA”czyli pionierska inicjatywa Szpitala Specjalistycznego „Inflancka” komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na wio.waw.pl