Stowarzyszenie Wolnego Słowa zaprasza na spotkanie przy książce Joanny Siedleckiej "Biografie odtajnione. Z archiwów literackich bezpieki". Spotkanie z udziałem dr. Grzegorza Majchrzaka poprowadzą Wojciech Borowik i Tomasz Truskawa
Joanna Siedlecka – polska eseistka, reportażystka. Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego: Wydziału Psychologii i Pedagogiki w 1972 i dziennikarstwa w 1974. Debiutowała w 1971 na łamach prasy studenckiej, w latach 1975–1981 była etatowym pracownikiem redakcji tygodnika studenckiego „itd”, następnie tygodnika „Kultura”. Współpracowała m.in. z Ryszardem Kapuścińskim (którego była studentką), Teresą Torańską i Barbarą Łopieńską. Po zawieszeniu wydawania „Kultury” i negatywnej weryfikacji po 13 grudnia 1981 zajęła się wyłącznie eseistyką.
Od 2000 była wykładowcą w Wyższej Szkole Dziennikarskiej im. Melchiora Wańkowicza w Warszawie.
Członkini Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i Stowarzyszenia Wolnego Słowa.
Joanna Siedlecka to autorka wielu głośnych, wznawianych biografii polskich pisarzy, m.in. „Jaśnie panicza” o Witoldzie Gombrowiczu, „Mahatmy Witkaca” o Stanisławie Ignacym Witkiewiczu czy „Pana od poezji” o Zbigniewie Herbercie.
W swoich ostatnich książkach „Obława. Losy pisarzy represjonowanych” i „Kryptonim »Liryka«. Bezpieka wobec literatów” zajrzała za kulisy życia literackiego w PRL-u, zapuszczając się w rewiry wstydliwie dotychczas omijane.
W „Biografiach odtajnionych” kontynuuje ten wątek. Autorka przedstawia dramatyczne losy pisarzy rangi Gombrowicza, Broniewskiego i innych, którym machina totalitarnego państwa zrujnowała nie tylko kariery, ale przede wszystkim życie osobiste i prywatne. Zniszczyła zdrowie, rozbiła rodziny, wdarła się głęboko w cztery ściany ich domów, które nie były przystanią, ale nafaszerowaną podsłuchami pułapką.
Zapraszamy na spotkanie
środa, 21 listopada 2018 godz. 18.00 siedziba SWS ul. Marszałkowskiej 7 (wejście od ul. Emila Zoli).
Szybkie i tanie naprawy sprzętu AGD: pralki zmywarki piekarniki kuchnie elektryczne Montaż nowych urządzeń tel. 530 375 312