9°C pochmurno z przejaśnieniami

Święto Podziemnego Państwa Polskiego

Kiedy: 2015-09-27 , godzina: 16:00 | Gdzie: Pomnik Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej w Warszawie

Razem z Panią Anną Marią Anders córką Generała Władysława Andersa uczciłem 76 rocznicę powołania Służby Zwycięstwu Polski, było to historyczne wydarzenie, które zapoczątkowało budowę Polskiego Państwa Podziemnego. 27 września obchodzimy Dzień Podziemnego Państwa Polskiego, święto zostało uchwalone przez Sejm RP 11 września 1998 roku, w uchwale podano: " to historyczne wydarzenie zapoczątkowało budowę Polskiego Państwa Podziemnego, fenomenu w dziejach nie tylko II wojny światowej."

Istotną datą w budowie tajnej struktury państwa polskiego na terenach okupowanej II RP, był 13 listopada 1939 roku kiedy to przekształcono Służbę Zwycięstwu Polski w Związek Walki Zbrojnej (ZWZ), organizacja podlegała Rządowi RP na uchodźstwie. W właśnie taki sposób została zachowana ciągłość polityczna z legalną władzą Rzeczypospolitej Polskiej.14 lutego 1942 roku decyzją generała Władysława Sikorskiego ZWZ przekształcono w Armię Krajową. Polskie Państwo Podziemne było fenomenem na skalę świata.

Rota przysięgi AK dla przyjmowanego brzmiała:

„W obliczu Boga Wszechmogącego i Najświętszej Maryi Panny, Królowej Korony Polskiej kładę swe ręce na ten Święty Krzyż, znak Męki i Zbawienia, i przysięgam być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej, stać nieugięcie na straży Jej honoru i o wyzwolenie Jej z niewoli walczyć ze wszystkich sił – aż do ofiary życia mego.

Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej i rozkazom Naczelnego Wodza oraz wyznaczonemu przezeń Dowódcy Armii Krajowej będę bezwzględnie posłuszny, a tajemnicy niezłomnie dochowam, cokolwiek by mnie spotkać miało.

Tak mi dopomóż Bóg. „

dla przyjmującego

„Przyjmuję Cię w szeregi Armii Polskiej,

walczącej z wrogiem w konspiracji o wyzwolenie Ojczyzny. Twym obowiązkiem będzie walczyć z bronią w ręku. Zwycięstwo będzie twoją nagrodą.

Zdrada karana jest śmiercią. „


Święto Podziemnego Państwa Polskiego komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na wio.waw.pl