7°C słabe opady deszczu

Solbusy gazowe już w Warszawie

Okazuje się, że jesteśmy europejskim testerem gazowych autobusów. Najpierw przetestowano je w Olsztynie, a teraz na testera zaofiarowała się Warszawa.

Dobrze, że już skończyliśmy testy inspiro. Chyba z sukcesem, bo ostatnio każdym składem metra dojeżdżam do domu bez awaryjnych postojów.

 

Teraz czas na GAZ!

 

Solbusy zasilane są skroplonym metanem a wyprodukowała je firma Lider Trading. Są ekologiczne do granic, a ich niska emisja spalin spełnia najbardziej wymagające normy. Posiadają również niskie koszty eksploatacji i mają prostą konstrukcję silnika. Do czasu wybudowania zajezdni dla Solbusów przy ul. Ostrobramskiej, testery tankowane będą na przenośnej stacji sprowadzonej z Niemiec.

 

Wymiana taboru MZA trwa. Możemy spodziewać się jeszcze wszystkiego – pojazdów jeżdżących na rzepakowy, z napędem słonecznym a może nawet z napędem na deszczówkę. Może, wraz z nową cywilizacją motoryzacyjną, w końcu ruch na jezdniach stanie się łagodniejszy, wolniejszy, a piraci drogowi, właściwie napiętnowani przez społeczeństwo, odejdą w zapomnienie.

 

W Polsce tylko w moim zawodzie mówią – jeśli wolno jedziesz, daleko dojedziesz. Reszta populacji stara się jedynie o ładne nagrobki.

 

Grabarz

 

PS. Tak dla narodowców – mamy własną firmę Solbus, która również stanęła do przetargu na wyposażenie Warszawy w gazowce, i dostała kontrakt na budowę 47 nowych autobusów za 62 mln złotych.

Jednak Lider Trading, złożył skargę na odrzucenie ich oferty, z powodu nieumieszczenia właściwego zapisu wysokości spalania, które miało zawierać jedną cyfrę po przecinku. Krajowa Izba Odwoławcza uwzględniła tę skargę i dlatego m.in. mamy Solbusy firmy Lider Trading, nie Solbusy marki Solbus, co byłoby tak logicznie miłe. W poszukiwaniu wad Solbusów, natrafiłem na fragment w Wikipedii, która podaje, że taki autobus potrafi spłonąć w ciągu 10 minut...

 

Zatroskany Grabarz

 

Fot. UM


Solbusy gazowe już w Warszawie komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na wio.waw.pl