3°C mgła

Entuzjazm, odpowiedzialność i współpraca

Z prezydentem Szczecina Piotrem Krzystkiem rozmawia Grzegorz Wysocki

Jakie wrażenia po konferencji Bezpartyjnych Samorządowców w Warszawie?

Pełna sala. Sprawna organizacja. Konkretne wystąpienia. Widać lata doświadczeń w działalności samorządowej ale i entuzjazm. Dla mnie, najważniejsze były chyba słowa o odpowiedzialności i współpracy, które przewijały się we wszystkich wstąpieniach. Cieszę się, że mogłem być z Wami,  dziękuję za zaproszenie i życzę powodzenia.

Jak wygląda ten ruch w województwie zachodniopomorskim?

Zaczynaliśmy w 2013 roku od spotkań samorządowców. W 2014 poza "bezpartyjną" listą do Rady Miasta Szczecina stworzyliśmy wspólną listę do sejmiku. Po raz pierwszy region poszedł wspólnie pod szyldem bezpartyjnych do wyborów. Sukces jakim było wprowadzenie radnego  do sejmiku województwa, a przede wszystkim przełamanie monopolu partii w regionie, spowodował, że zdecydowaliśmy się na dalsze współdziałanie. W 2015 r. podpisaliśmy deklarację współpracy jako forum społeczno-samorządowe bezpartyjni. Wciąż działamy jako konfederacja stowarzyszeń ze Szczecina, Stargardu Koszalina, Szczecinka z udziałem liderów lokalnych samorządów. Dziś przygotowujemy kolejną listę bezpartyjnych kandydatów do Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego, z tą różnicą, że dziś do naszej inicjatywy nie trzeba nikogo namawiać.

Czy jest szansa na to aby ten ruch stał się ogólnopolski i zarejestrował kandydatów we wszystkich sejmikach w kraju?

W mojej ocenie  ruch już ma charakter ogólnopolski. Bezpartyjni są w Szczecinie i Zachodniopomorskiem, w Dolnośląskim  i Lubskim, są w Augustowie, Strykowie, w Poznaniu  i Wielkopolsce. Akces samorządowców z Mazowsza i Warszawy jest przypieczętowaniem tego faktu. O stworzenie listy ogólnokrajowej jestem raczej spokojny, zabierają się bowiem za to nie nowicjusze i teoretycy lecz  samorządowcy, ludzie z doświadczeniem, którzy wiedzą jak to zrobić.

Dziękuję za rozmowę


Ostatnie video - filmy na wio.waw.pl