17°C bezchmurnie

Paragraf 16: mandat za droższy bilet

Koleje Mazowieckie, Paragraf mandat droższy bilet - zdjęcie, fotografia

To jest horrendum! Pasażer WKD przez pomyłkę kupuje droższy bilet, bo… źle obliczył, źle zapamiętał, przycisnął jeden guzik wyżej etc. Dopada go kontroler i mówi: - Pan ma za drogi bilet! – No i co z tego? – odpowiada „przyłapany” pasażer. – Płaci Pan mandat!

Wygląda to na złośliwość kontrolerów. Tak to zresztą komentują „przyłapani” pasażerowie, którzy kupili bilet z ulgą 50%, a nie 51%, a więc zapłacili więcej niż powinni. WKD więc pozornie zyskuje. Ale nie u nas, w naszej ukochanej rzeczywistości biurokratycznej. Na przeszkodzie zdrowemu rozsądkowi staje bowiem par. 16 ust. 6 regulaminu WKD, który – jak wyjaśnia to reporterce Radia Kolor prawnik WKD Jacek Piechota – „ jest swego rodzaju umową, którą przewoźnik zawiera z pasażerem, a pasażer z przewoźnikiem. W związku z tym kara dodatkowa, która wynika z regulaminu i załączników do regulaminu jest tutaj właściwa i powinna zostać nałożona na pasażera”.

Rozumiecie coś Państwo z tego? Bo ja nie. Bo owa kara, o która tu cały czas chodzi, może jest właściwa, gdyż bilet jest nie ten, co trzeba, czyli droższy, ale przecież pasażer zostaje ukarany na pomyłkę na własną niekorzyść. Więc?

Brnijmy dalej: „Warszawska Kolej Dojazdowa – jak pisze reporterka Radia Kolor - honoruje dwa rodzaju ulg: ulgi ustawowe i ulgi handlowe. Przyznając te pierwsze, spółka otrzymuje dotację ze środków budżetu państwa. Prowadzony system rozliczeń otrzymywanych środków podlega ścisłej weryfikacji. Ulgi handlowe natomiast są włączone do oferty przewozowej na podstawie własnych postanowień przewoźnika”. Czyli co? Można zrozumialej? Można…

„W sytuacji, gdy pasażer zakupi bilet z ulgą handlową, czyli skorzysta np. z  ulgi 50, a nie 51%,  to WKD nie otrzyma zwrotu, jak w przypadku ulgi ustawowej. Tak więc z punktu widzenia pasażera jest to niewielka różnica, ale z punktu widzenia przewoźnika jest to już olbrzymia strata” - tłumaczy Krzysztof Kulesza z Warszawskiej Kolei Dojazdowej.

WKD przypomina też, że pasażer może odwołać się od otrzymanej kary.

A ja bym odwołał wszystkich tych urzędników, którzy patrzą bezdusznie na tę sytuację i mają w nosie zdrowy rozum. Bo sprawne państwo, otwarte na OBYWATELA, poznaje się po tym, jak reaguje na spotykające go nonsensy. A to jest totalny nonsens, który można zmienić jedną administracyjną decyzją. Jak? A to już Państwa i państwa urzędników sprawa…

Fot. www.wkd-rpowm.eu
 

Paragraf 16: mandat za droższy bilet komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na wio.waw.pl

Koleje Mazowieckie, - więcej informacji