8°C pochmurno z przejaśnieniami

HGW parkuje w Warszawie za darmo

Polityka, parkuje Warszawie darmo - zdjęcie, fotografia

 

Rządzący powinni dawać przykład swoich postępowaniem. Tak prezesi i dyrektorzy w dużych korporacjach jak i szefowie urzędów - ministrowie, prezydenci, czy wojewodowie. Tak też powinna robić Hanna Gronkiewicz-Waltz, która od lat jest prezydentem Warszawy. Tymczasem, gdy my zwykli Warszawiacy musimy płacić za parkowanie, ona znalazła się w tej grupie, która uiszczać tej mało komfortowej opłaty nie musi. Okazuje się, że pani prezydent jest szczęśliwym posiadaczem abonamentu uprawniającego do parkowania w strefie płatnego parkowania. Co to oznacza? Że za 30 zł rocznie parkuje za darmo (podobnie zresztą jak mąż). Pierwszy abonament otrzymała w 2009 r.

O ten przywilej zapytałem Zarząd Dróg Miejskich, który odpowiada za strefę płatnego parkowania w Stolicy. Rzecznik tejże instytucji, Mikołaj Pieńkos, napisał, że w sprawie nie ma nic wątpliwego. Bo wszystko odbyło się zgodnie z procedurą (a konkretnie zgodnie z Uchwałą Nr XXXVU1077/2008 Rady Miasta Stołecznego Warszawy z dnia 26 czerwca 2008 r.), a pani prezydent posiada czasowy meldunek w Śródmieściu. I tu pojawiają się pytania:

Od kiedy pani prezydent posiada czasowy meldunek w Śródmieściu, skoro wcześniej była zameldowana w innej dzielnice Stolicy?

Z czego wynikał jej czasowy meldunek (bez którego otrzymanie abonamentu nie byłoby możliwe)? Czy faktycznie pani prezydent był on niezbędny? Bo jeśli chodziło tylko o ów abonament to nie ma słów krytyki, które odpowiednio oddawałyby komentarze dotyczące tej sytuacji.

Należałoby bowiem podliczyć, ile dzięki abonamentowi od 2009 r. pozostało w kieszeni pani prezydent. To w końcu siedem lat. Każdy opłacający parkowanie w Warszawie zdaje sobie sprawę, że to duże pieniądze. Nawet jeśli dziennie w parkometrze zostawiamy 10 zł, licząc tylko dni powszednie to ok. 200 zł miesięcznie. Liczę dalej. To więc 2,4 tys. zł rocznie. W ciągu 7 lat wychodzi 16,8 tys. zł.

Nawet jeśli pani prezydent zgodnie z procedurami otrzymała ów abonament to fakt, że podobnie jak większość mieszkańców, którzy płacą podatki idące m.in. na pensje jej oraz jej współpracowników, nie płaci za parkowanie pozostawia niesmak...

Teraz rolę swoją powinni spełnić miejscy radni, który temat abonamentu pani prezydent powinni wyjaśnić. 

 

Fot. ZDM


HGW parkuje w Warszawie za darmo komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na wio.waw.pl