21°C bezchmurnie

Wybory i co dalej?

Polityka, Wybory dalej - zdjęcie, fotografia


Wybory prezydenckie za nami. W rozmowach na wirtualnych forach i spotkaniach kukizowców powraca temat jesiennych wyborów parlamentarnych. Jako politolog, który odbył drogę odwrotną do pewnego „fruwającego ornitologa”, przedstawię garść refleksji o przygotowaniu do nich.

Jesień idzie...

Większość z nas liczy na wystawienie przez ruch Pawła Kukiza list kandydatów do parlamentu i dobry wynik wyborczy. Aby uzyskać taki wynik, pełne listy trzeba wystawić we wszystkich okręgach. Potrzebna jest więc armia ludzi. A czasu jest zdecydowanie za mało. Kilku już liderów tworzyło ugrupowania polityczne na bazie indywidualnej popularności. Tą drogą poszedł m. in. Janusz Palikot czy Janusz Korwin – Mikke. Ale każdy z nich miał o wiele więcej czasu. Tworzyli też (słabe, ale zawsze jakieś) struktury partyjne. Oba ruchy żyły równie długo jak spadająca gwiazda. Palikot wprowadził do Sejmu zbieraninę przypadkowych posłów reprezentujących różne interesy. Byli oni zamieszani w różne sprawy a klub parlamentarny praktycznie nie pracował. W końcu rozpadł się a członkowie przeszli do różnych partii.


Czy jesteśmy w stanie zweryfikować merytoryczne i moralne kwalifikacje wszystkich kandydatów do parlamentu z ramienia naszego ruchu? Oczywiście nie jesteśmy. Nie mamy struktur, organizacyjnego kontrwywiadu ani nawet biur regionalnych. Nawet w mediach ruch kukizowców reprezentują często przypadkowe osoby, które fatalnie wypadają w telewizji. Można więc założyć, że możliwy jest dobry wynik wyborczy, ale skład klubu będzie w dużej mierze przypadkowy.


Powyżej napisałem, że liczymy na dobry wynik. Ale obecna ordynacja skonstruowana jest tak, ze nawet duża partia z ogromnym poparciem nie jest w stanie stworzyć samodzielnej większości. Żeby realizować program, trzeba zawierać koalicję. I znów: większość z nas widzi możliwość zawarcia potencjalnej koalicji z PiS. A z pewnością jest to koalicjant bardziej naturalny, niż PO.


Jest tylko jeden mały problem – PiS jest przeciwne JOW. A dodatkowo referendum, które odbędzie się przed wyborami osłabi nasz ruch. Sprowadzi kampanię ruchu Kukiza do jednego, nieczytelnego dla większości ludzi hasła. JOW-y są ważne, ale nie są chwytliwym postulatem. Najlepszy dowód, że przez 20 lat istnienia, Ruch JOW nie był w stanie przebić się ze swoimi postulatami do świadomości społecznej. Dlatego śmieszy mnie mówienie jego działaczy, że Kukiz jest zwolennikiem JOW od niedawna i twarzą tego projektu może być ktoś inny.... Oczywiste jest, że to osobowość Pawła Kukiza i jego nie do końca wyartykułowany program patriotyczno – społeczny przyciągnął i przekonał wyborców. Potrzebujemy programu i szerokiej federacji różnych lokalnych i krajowych stowarzyszeń i nieformalnych grup obywatelskich.


Z kim walczymy w kampanii wyborczej?

O ile głównym przeciwnikiem politycznym jest PO, to rywalem wyborczym jest PiS. To z nim walczyć będziemy o część elektoratu oraz o pozycję w przyszłej koalicji. Nie wolno o tym zapominać. Podobnie w wyborach nie rywalizujemy z kandydatem z przeciwnej partii, tylko z jednej listy. Nie wszyscy przyswoili nauczkę partii, która przed wyborami reklamowała się jako przyszły koalicjant PiS... Jak mam do wyboru w tej samej cenie oryginał i podróbkę, wybiorę produkt większej, sprawdzonej firmy... Im słabszy będzie PiS a my silniejszy, tym większe nasze możliwości realizacji programu.


Koalicja rządowa czy parlmentarna?

Warto też przeanalizować, czy warto zawierać koalicję rządową. Moim zdaniem – nie! Walczymy o system, w którym politycy są odpowiedzialni przed wyborcami za swoje działania. Polska praktyka koalicyjna to rozmycie odpowiedzialności. Poza tym, przypadkowość naszych przyszłych – ewentualnych posłów nie sprzyja obsadzaniu wysokich stanowisk rządowych. Powinniśmy zawrzeć koalicję parlamentarną zobowiązującą obie strony do realizacji określonych punktów programowych w parlamentarnych głosowaniach. Wtedy nie obsadzamy żadnych synekur, tylko tworzymy aparat do obsługi klubu parlamentarnego, legislacji i kontaktów z rządem. To uczciwe i klarowne postawienie sprawy wobec obywateli.  

Wybory i co dalej? komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na wio.waw.pl