14°C bezchmurnie

BREXIT - rozpad interesu nie wspólnego

Polityka, BREXIT rozpad interesu wspólnego - zdjęcie, fotografia

Szok! Niedowierzanie! Wielka Brytania w referendum zdecydowała, że nie chce być w Unii Europejskiej. Wspaniały projekt zaczyna się rozpadać. To początek jego końca.

Jak to zawsze bywa, idea była szczytna ale zabrakło wartości w realizacji projektu. W imię idei wspólnoty planowano zrobić układ biznesowy. Wielkie idee i biznes mogą się łączyć, ale potrzeba jasnego przekazu. Tu był przekaz idei a realizacja biznesu. Silne państwa Unii Europejskiej wielokrotnie zapominały o idei w imię własnego biznesu. Nie rozumiały, że jednolita wspólnota może zarabiać w długiej pespektywie. Potrzebuje solidarności i stałych wartości.

Solidarność była, ale pozorna. Unia Europejska nie upomniała się o zniesienie wiz do USA dla Polaków. Zapomniała o nas w kontekście Nord Streem II. Przecież Polacy mogą płacić więcej od Niemców za gaz. W końcu płacimy najwięcej za gaz w całej Europie.  Spójność polityki można też było zauważyć w konflikcie o Ukrainę. Największe państwa europejskie skutecznie wmontowały nasz kraj w konflikt z Rosją, by sankcje dla Polski otworzyły im rosyjskie rynki zbytu dla ich towarów.

Słabość wspólnoty obnażył napływ uchodźców. Okazało się, że 500 milionów europejczyków panicznie boi się 2 milionów muzułman. To oni wydatnie pokazali słabość wspólnoty. Pokazali to, czego nie było. Wszystko co pozorne zawsze się kończy.

Chcieliśmy na wzór Stanów Zjednoczonych stworzyć Unię Europejską. Zapomnieliśmy o wartościach, które oni mają. Widzieliśmy tylko biznes. A flaga, przywiązanie do symboli narodowych ma w Stanach Zjednoczonych wartość nadrzędną. Od tego należało zacząć.

Mam nadzieję, że Unie Europejska przetrwa, inna Unia.   

BREXIT - rozpad interesu nie wspólnego komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na wio.waw.pl