5°C mgła

Dlaczego warto myśleć o Komitetach Lokalnych

Wybory samorządowe 2018, Dlaczego warto myśleć Komitetach Lokalnych - zdjęcie, fotografia

Wielu moich respondentów, rozmówców, ba nawet moich znajomych stawia tezę, że w najbliższych wyborach samorządowych  trzeba głosować na kandydatów Platformy Obywatelskiej bo tylko w ten sposób obronimy Warszawę przed PiS-em. Niektórzy nawet używają dużo mocniejszych pojęć, twierdząc , że głosowanie na jakiegoś innego kandydata zwiększa szanse PiS-u, więc powinno być traktowane niemal jak zdrada. Mocne słowa i mocne oskarżenia, a jak to jest właściwie naprawdę.

W naszym mieście od 12 lat nieprzerwanie rządzi Platforma Obywatelska. Od 8 lat rządzi samodzielnie, co oznacza, że w Radzie Miasta ma więcej niż 30 radnych i swojego Prezydenta Miasta – Hannę Gronkiewicz Waltz, która przez wiele lat była również Wiceprzewodniczącą PO. I czy takie właśnie rządzone niepodzielnie przez PO miasto zostało przed PiS-em obronione.

Od trzech lat Jarosław Kaczyński robi w Warszawie co mu się żywnie podoba. Chciał żeby w Warszawie na Krakowskim Przedmieściu stanął pomnik ofiar katyńskich i stanął. Co prawda nie na Krakowskim Przedmieściu, ale w miejscu jeszcze bardziej nobilitującym – na Placu Józefa Piłsudzkiego przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Czyż można sobie wyobrazić   godniejsze miejsce? A że trzeba było do tego złamać prawo, przejąć zarząd na Placem i wydać zgodę na budowę przez Wojewodę? No jak trzeba było to się zrobiło. Teraz na tym samym Placu stanie Pomnik Lecha Kaczyńskiego. Miasto się sprzeciwia, trudno. Na 11 listopada jest wyznaczony termin odsłonięcia i mogę się założyć z każdym chętnym, że tak będzie.

Pamiętacie historię ze zmianą ulic. Cała afera, sprawy w sądzie, wyroki, że nie wolno, ale już w głowach warszawiaków i inwestorów, ba nawet w głowach urzędników miejskich (bo na miejskich mapach przez długi czas była to Aleja Lecha Kaczyńskiego), tak były adresowane decyzje miejskich organów administracyjnych – taka właśnie nazwa się utrwala.

Większość Miejskich Planów Zagospodarowania Przestrzennego przyjmowanych Przez Radę Miasta Stołecznego Warszawy jest uchylana w znacznej części, albo w całości przez Wojewodę Mazowieckiego. Oczywiście najczęściej z powodu wyjątkowego brakoróbstwa miejskiego Biura Architektury, ale poprzedni Wojewoda tych braków (przede wszystkim formalnych) nie zauważał, nie mają one również znaczenia dla meritum planu, ale są bezdyskusyjnie wadą i jako taka wada są przez Wojewodę wykorzystywane. Czyli nowych MPZP nie ma i warszawiacy i Inwestorzy z tego powodu mają gorzej, a miasto rządzone przez PO jakoś obronić się nie może.

Jak z przytoczonych przykładów widać nie istnieje takie zjawisko jak ochrona Warszawy przed PiS-em, tak jak nie do końca ktokolwiek potrafi powiedzieć na czym ta ochrona miała by polegać. Rząd PiS-u, a tak naprawdę Pan Prezes Kaczyński w Warszawie zrobi co tylko będzie chciał i fakt kto w mieście będzie rządził, akurat w tej kwestii niczego nie zmienia. No może jedynie byłoby (przy PiS-owskim Prezydencie) szybciej i łatwiej, ale skutek ostateczny będzie taki sam. O co więc w tej całej dyskusji chodzi?

W naszym kraju od ponad dziesięciu lat, walka wyborcza toczy się wokół duopolu PO i PiS. Partie te celowo budzą takie właśnie emocje, żeby tort władzy w maksymalnie dużej części dzielić między siebie. Przecież najważniejsi politycy PO czy PiSu (oczywiście mówię o szczeblu polityków warszawskich) do tej nowo wybranej Rady Warszawy wejdą. Ci którzy będą rządzić będą mieli dodatkowo dostęp do od 3 do 8 tysięcy (jak twierdzą różne osoby bo spisu to chyba nie ma) dobrze płatnych stanowisk urzędniczych szczebla samorządowego. W Warszawie gdzie mamy olbrzymią ilość stanowisk korporacyjnych do których jednak partie dostępu nie mają, jest to bonus o którym zapominać nie wolno . Dzisiaj działacze PiS-u mają łatwy dostęp do stanowisk w spółkach Skarbu Państwa, do Urzędów Państwowych więc na brak propozycji w tym zakresie narzekać nie mogą, działacze PO dokładnie odwrotnie. Ich ludzie pracę stracili  więc dobrze by było mieć dla nich inne propozycje, bo partie dzisiaj to olbrzymie nieformalne Urzędy Pracy Dla Swoich. 

Największą niespodzianką dla działaczy partyjnych będzie zatem nasze społeczne głosowanie na swoich, a nie ich kandydatów. Ja zatem będę głosował na Komitety Lokalne. Są one w każdej dzielnicy, są w wyborach do Rady Miasta i Sejmiku Mazowieckiego. Zróbmy im niespodziankę i zagłosujmy na swoich kandydatów.


Ostatnie video - filmy na wio.waw.pl