6°C bezchmurnie

Elektorat głosuje na partie. Obywatele na ludzi i programy

Wybory samorządowe 2018, Elektorat głosuje partie Obywatele ludzi programy - zdjęcie, fotografia

Jak powstają programy wyborcze ? Partia zbiera zespół ludzi, są to specjaliści od marketingu, politolodzy, socjologowie i psychologowie społeczni. Te zespoły skupiają się na  problemach społecznych, które mogą być pomocne do polaryzacji sceny politycznej. Chodzi o to, aby w społecznym odbiorze występowały dwie grupy – my (którzy chcemy dobrze) i oni (którzy nie mają kontaktu ze społeczeństwem) więc siłą rzeczy są przeciw. Na tej podstawie tworzony jest zbiór „uniwersalnych” zapisów programowych. Oto przykład - „naszym celem jest poprawa edukacji w naszym mieście najlepiej poprzez lepsze wykorzystanie istniejącego potencjału i o ile to będzie możliwe powiększenie środków finansowych”. Czyż można o większe, pustosłowie

Do tych obietnic uniwersalnych powtarzanych we wszystkich partyjnych programach dokładamy te, które są aktualnym przedmiotem sporu społecznego. W najbliższych wyborach będą to na pewno „walka ze smogiem i poprawa jakości powietrza”. Kłaniając się młodym wyborcom bez wątpienia obiecają budowę przedszkoli i żłobków, no i oczywiście budownictwo komunalne Bez wątpienia programy partii postępowych będą zawierały finansowanie programów in vitro.

Do takiego Krajowego Programu Wyborczego Partii  trzeba dodać jeszcze trochę spraw lokalnych. W Warszawie będzie to sprawa reprywatyzacji i nieprawidłowości, które w ramach realizacji tego procesu się pojawiły. Trzeba będzie wspomnieć o Miejscowych Planach Zagospodarowania Przestrzennego i nie zapomnieć o walce z deweloperami. No i na koniec na pewno problem budowy II linii metra (a konkretnie czy ma być przedłużone na Białołękę) i III linii metra.

Większość wyborców z którymi w moim życiu rozmawiałem nie znało programu wyborczego partii na którą oddawali głos. Byli wyborcami partii, ze względu na sympatię do tej partii, a nie poparcia jej programu. Mam wrażenie, że programy wyborcze czytają  jedynie działacze partyjni i to tylko po to by móc je komentować.

Partie, tworzą puste programy wyborcze, które maja budzić w wyborcach emocje. Ponieważ, tych kampanii wyborczych w Polsce Demokratycznej było już całkiem sporo, muszą szukać coraz mocniejszych argumentów, żeby znowu wyborców zachęcić. Więc coraz częściej partie idą w populizm, coraz większy i coraz mniej prawdopodobny.

Czy można zatem programy wyborcze „ucywilizować” tj. uczynić je bardziej obywatelskimi. Taką „obywatelskość” mają programy Stowarzyszeń Mieszkańców czy też Aktywistów Miejskich. Tylko one są pisane z mieszkańcami. Są pisane dla mikro- wspólnot i muszą odpowiadać na społeczne zapotrzebowanie. Za każdym razem sposób powstawania takiego programu dla okręgu wyborczego, dzielnicy, małej miejscowości jest indywidualny ze względu na jego twórców, czyli po prostu naszych sąsiadów. Bo nikt tak dobrze jak my sami, nie wie co nam jest potrzebne, żeby żyło się lepiej i łatwiej. Musimy spróbować uwierzyć, że bezpartyjni są alternatywą i to oni właśnie są narzędziem Społeczeństwa Obywatelskiego. Obywatelskie Programy Wyborcze mają jedną niedocenianą zaletę. Jeżeli jako obywatel uczestniczyłem w jego tworzeniu, to jestem zainteresowany, aby moje pomysły się w tym programie znalazły, a jeżeli już tam są, to chcę, aby były realizowane. Zatem będę głosował, sprawdzał, przypatrywał się, kontrolował i oceniał. Czyli będę robił wszystko to, co jest społecznie pożądane, aby władza była z „nas” i „nasza". Abyśmy się z nią identyfikowali. Po prostu, żeby była „obywatelska”

Ostatnie video - filmy na wio.waw.pl