Reklama

PIEKIELNY WEEKEND W WARSZAWIE! Zraszacze wracają!

Darmowa ochłoda dla mieszkańców. Sprawdź, gdzie w Warszawie napijesz się czystej wody!

Upały uderzają w Warszawę od 26 czerwca. Zraszacze i poidełka wracają na ulice, policja apeluje o rozwagę

Do Polski zbliża się potężna fala upałów, która może stwarzać poważne zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi oraz zwierząt. W Warszawie ekstremalny wzrost temperatur odczujemy już od piątkowego wieczoru, 26 czerwca. Prognozy na nadchodzący weekend zapowiadają prawdziwy żar z nieba – w sobotę i niedzielę termometry w cieniu wskażą od 30°C do nawet 33°C, a noce przyniosą minimalną ulgę z temperaturami rzędu 17–20°C. Służby apelują o szczególną ostrożność, zwłaszcza w przypadku osób starszych, przewlekle chorych, kobiet w ciąży i dzieci.

Zraszacze wodne i poidełka. Gdzie szukać ochłody?

W reakcji na niebezpieczną aurę Stołeczne Centrum Bezpieczeństwa zadecydowało o uruchomieniu kurtyn wodnych obsługiwanych przez MPWiK. Zraszacze będą działały w najbardziej uczęszczanych punktach Warszawy, w tym na Placu Zamkowym, Krakowskim Przedmieściu (przy pomniku Kopernika), Placu Trzech Krzyży, Placu Konstytucji, skwerze Hoovera, ul. Floriańskiej, ul. Nowy Świat (przy ul. Smolnej) oraz na Płycie Desantu na Bulwarach Wiślanych.

Reklama

Dodatkowo mieszkańcy mogą gasić pragnienie i uzupełniać własne butelki w miejskich poidełkach z wodą pitną. Obecnie na terenie miasta działa sieć punktów (docelowo będzie ich 25), które przeszły rygorystyczne badania jakości wody. Są one zlokalizowane m.in. na Ursynowie (ul. Surowieckiego, ul. Belgradzka, ul. Zoltana Balo), Targówku (Park Wiecha, ul. Unicka), Żoliborzu (Plac Wilsona, Park Kaskada), w Śródmieściu (Plac Dąbrowskiego, ul. Kościelna, ul. Prusa), na Pradze-Północ (ul. Łomżyńska) oraz w wielu miejscach wzdłuż Bulwarów Wiślanych. Do dyspozycji są także kontrolowane ujęcia wód podziemnych, w tym popularne studnie oligoceńskie. Wykaz wszystkich lokalizacji można znaleźć na warszawskiej stronie Mapa miejsc chłodu.

Śmiertelne zagrożenie udarem. Jak reagować?

Najgroźniejszym skutkiem przegrzania organizmu jest udar cieplny, którego objawami są: silny ból i zawroty głowy, nudności, gorączka, przyspieszony puls oraz dezorientacja. W przypadku podejrzenia udaru należy działać natychmiast: przenieść poszkodowanego w chłodne miejsce, podać wodę, schłodzić ciało, a w razie potrzeby pilnie wezwać pogotowie, dzwoniąc pod numer alarmowy 112.

Reklama

Policjanci kategorycznie przypominają, aby podczas podróży dbać o właściwą temperaturę w pojeździe, pić dużo wody i robić regularne przerwy.

Najważniejszy apel służb: Pod żadnym pozorem nie wolno zostawiać dzieci ani zwierząt w zamkniętych, zaparkowanych samochodach – nawet na symboliczną chwilę. W pojeździe stojącym na słońcu temperatura rośnie błyskawicznie, zamieniając kabinę w śmiertelną pułapkę. Widząc zamknięte dziecko lub czworonoga, bądź starszą osobę, która zasłabła na ulicy, nie bądźmy obojętni i natychmiast alarmujmy służby ratunkowe!

Reklama

Podczas weekendowych spacerów pamiętajmy o nakryciu głowy, zabieraniu butelki wody dla siebie oraz swojego czworonoga, a także o regularnym kontakcie telefonicznym z samotnie mieszkającymi seniorami.

 

Aplikacja na Androida

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.


Reklama

Wideo wio.waw.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości